Virtuální škola hrou: České Lifeliqe umožňuje žákům po celém světě prohlédnout si dinosaury či sopky na vlastní oči

Virtuální škola hrou: České Lifeliqe umožňuje žákům po celém světě prohlédnout si dinosaury či sopky na vlastní oči

10. zář 2019 Martin Šebesta 11 min

Lifeliqe je startup, který na globální scéně rozjíždí české heslo škola hrou". 3D modely a VR realita se díky společnosti stávají dostupným nástrojem vzdělávání i v rozvojových zemích a ukazují, že technologie počítačových her mohou sloužit nejen k zábavě. Lifeliqe funguje čtyři roky, ale vychází ze sesterské společnosti Corinth, která je na trhu už osm let. O rozdílech a vztazích mezi nimi se můžete dočíst v rozhovoru, stejně jako o tom, jak se prakticky funguje ve firmě, která pracuje ve všech časových pásmech, anebo proč je Lifeliqe pro školy investicí.

Pozice, kterou Martin Bukáček v Lifeliqe vykonává, se jmenuje komunitní šaman. Ujalo se to prý proto, že to dobře vystihuje práci společnosti s jejími zákazníky, podporovateli i fanoušky. Martin se mimo práci věnuje pořádání alternativních hudebních večírků na dobrodružných místech a říká, že hudba a vývoj moderních pomůcek výuky nejsou tak daleko od sebe. V obou případech je prý podstatné s komunitou aktivně pracovat a motivovat její členy k aktivní participaci.

Lifeliqe je startup s českými kořeny, který se vyvinul z původní společnost Corinth. Nějakých osm let zpátky si parta lidí, zabývajících se vývojem počítačových her, řekla, proč by vlastně technologie, které používají, nemohly být využívány k něčemu smysluplnějšímu. „Pro českou veřejnost je škola hrou základní motto, které v každém z nás rezonuje. Naším cílem je vytvářet takové pomůcky, které bychom si ve školních lavicích sami přáli," vysvětluje misi společnost Martin.

Takhle Lifeliqe vypadá v praxi

Začnu asi první věcí, která každého napadne - není virtuální realita pro školy příliš drahá?

Lifeliqe není zdaleka jenom VR platforma. Je to platforma pro 3D obsah. Aplikace Lifeliqe s interaktivními 3D modely je dostupná na všech typech zařízení běžných ve školách. Naší misí je poskytnout interaktivní 3D zážitek studentům bez nutnosti drahé techniky. To je možné díky naší webové a mobilní aplikaci. Pro virtuální realitu, rozšířenou realitu nebo takzvanou mixed, smíšenou realitu, už samozřejmě potřebujete nestandardní typy zařízení.

Jaký je rozdíl mezi těmito druhy virtuální reality?

Virtuální realita vás uzavře ve svém vlastním světě, přesune vás do nového prostředí, a to jsou zážitky, které vám umožní prožít něco úplně jiného, než je kolem vás. Další typy ale zapojují vaše okolí. V rozšířené neboli augmentované realitě vidíte obsah své webové kamery a vidíte přes ní 3D model, s kterým můžete interagovat. S něčím podobným jste se mohli setkat v Pokemon Go.

Pro smíšenou, mixed realitu, potřebujete speciální brýle, díky kterým máte reálnější, víc pohlcující zážitek, kdy opravdu máte pocit, že to, co vidíte, není projekce na obrazovku, ale máte pocit, že se 3D model fyzicky vyskytuje ve vaší třídě.

O jakých zařízeních se například bavíme?

Máme aplikaci běžící na HTC Vive, což je jeden z nejlepších přístrojů pro virtuální realitu. Jsme mimochodem jejich oficiálním partnerem pro vzdělávání. Jedni z hlavních vzdělávacích partnerů jsme i pro Microsoft Hololens, což je zařízení zase pro smíšenou realitu.

Zvláště účinné je kombinovat 3D modely s jinými typy učení

K té smíšené realitě - dejme tomu, že budu sedět u sebe v pokoji a nasadím si brýle. To doopravdy uvidím, řekněme, modely koní procházet se u mě po stole?

Smíšená realita umožňuje mísit zážitek fyzický z prostoru, který máme tady a teď, s holografickými modely, které se nám promítají na brýle. Takže vy byste viděl, jak se vám po pokoji prochází dinosauři, plavou žraloci, vybuchují sopky... a takové zážitky umožňují učitelům nejen vysvětlit studentům náročnou látku, ale studenti ji dokonce mohou doslova prožít.

Mně to zní především jako wow” zážitek.


Když kolem vás prochází dinosauři, tak to je jako naplnění dětského snu podívat se do Jurského parku. Je ale třeba říct, že nám nejde o to jenom ohromit, ale také o to komplexně vzdělávat, motivovat studenty k učení a umožnit učitelům vysvětlit náročnou látku.

Takže velkolepost pro vás není primárním cílem?

Obsah je daný tím, co školy reálně učí. Lifeliqe je navázán na americké osnovy, které se týkají vědy, matematiky a jazyka, a podle toho vybíráme 3D modely a obsah. Ať už digitálních učebnic a knížek, nebo takzvaných lesson plánů, což jsou přípravy pro učitele, nebo i těch 3D modelů. Najdete u nás obsah od přírodopisu rostlin, zvířat, člověka, zeměpis, geologii, matematiku, primární geometrii, fyziku, chemii, astronomii… Učitel základní a střední školy by tam měl najít obsah pro každou hodinu.

Co když učitel nemá ve škole žádná pokročilá zařízení…

Tak máme webovou verzi. A navíc ještě mobilní, kdy vám modely ve velmi vysoké kvalitě poběží na mobilu, stolním počítači, dotykové obrazovce nebo třeba velkém monitoru ve škole. Používáme už stávající strukturu technologií na školách. Pro nás je důležité pokrýt celé spektrum zážitků. Věříme ve vizuální učení a samozřejmě obecnou dostupnost vzdělávacích pomůcek.

Takže pokud si škola bude chtít Lifeliqe pořídit, tak jí to nezruinuje?

Když srovnáme investici školy do učebnic pro jeden ročník, tak se bavíme o srovnatelných podmínkách. Jenže my mnohdy navíc zvyšujeme hodnotu investic, které už škola udělala. Nejde jen o různou techniku. Lifeliqe má svůj obsah napojený i na učebnice, a učitelé tak mohou déle používat i ty knihy, které už třeba můžou působit zastarale. Místo, dejme tomu, zastaralých ilustrací použijí naše 3D modely.

Martin Bukáček pravděpodobně zrovna vysvětluje, že průměrný člověk sní ve spaní 8 pavouků ročně

Pojďme se pobavit o vašich klientech.

Velká část našich zákazníků jsou ve Spojených státech, mnoho samozřejmě i v Evropě, nicméně aktivně prodáváme i do Austrálie, jihovýchodní Asie, Středního a Blízkého východu, Latinské Ameriky, máme i zákazníky v Africe.

Takže vlastně po celé Zemi.

Zákazníky po celém světě máme především proto, že jsme unikátní pomůcka, která je i dostupnější než konkurenční produkty. To nám dává globální přesah.

A co v ČR?

Co se týče českého trhu a střední Evropy, tam fungujeme jako Corinth, který je obdobnou aplikací. V rámci Corinthu nabízíme 3D modely, nicméně distribuce funguje jinak. Ne přes platformu Lifeliqe, ale funguje nezávisle jako vlastní aplikace. Takže uživatelé, kteří by chtěli vyzkoušet to, co máme v Lifeliqe, by v Česku hledali aplikaci Corinth.

Je české školní prostředí něčím specifické?

V Česku je to tak, že školy už dostupné technologie mnohdy mají: interaktivní obrazovky, dotykové počítače, tablety… Jenže mnohdy se na ně práší, učitelé nedostávají dobrý trénink na to, jak s nimi pracovat. A také nemají obsah, který by s nimi mohli efektivně používat.

Možná si ještě ujasněme ten vztah Lifeliqe a Corinthu… Lifeliqe má, pokud to chápu správně, americkou a českou divizi...

Lifeliqe je původně americká značka, kterou jsme založili v důsledku fungování firmy Corinth. Corinth byl a je vydavatelem digitálního interaktivního 3D obsahu pro výuku na základních a středních školách. Lifeliqe je pokračováním této snahy. Na rozdíl od Corinthu se stal i platformou pro distribuci, vytváření a používání tohoto obsahu. Plus, a to už jsme zmínili, je Corinth vydavatelem, který primárně funguje ve střední Evropě, zatímco Lifeliqe je firma, která se zaměřuje na globální trh.

Ještě jiný způsob, jak vyjádřit vztah mezi firmami, je ten, že Lifeliqe je jakýmsi Youtubem pro interaktivní 3D obsah zaměřený na vzdělávání, kam uživatelé chodí pro obsah Corinthu. Ale brzy tam najdou obsah i dalších vydavatelů. Takže Corinth je právě jedním z těchto vydavatelů, publisherů.

Jak si zatím Corinth stojí v České republice?

Corinth se v tuhle chvíli prodává v Česku už na stovky škol. Byť se 3D modely a virtuální realita mohou jevit jako něco, co jsme ve školách zatím neviděli, tak to zdaleka není budoucnost, ale realita teď a tady.

Odstartováváme projekty, v nichž se naše pomůcky plošně nasazují v Kraji Vysočina, v Královéhradeckém kraji, na severní Moravě, v Jihomoravském kraji, ve středních Čechách, v jižních Čechách, takže v podstatě po celé České republice. Jsou ale kraje, kde máme pokrytí vyšší, a dá se říct, že se stáváme standardem pro použití technologie na školách.

A jak si stojí Lifeliqe ve světě?

Po celém světě jde o tisíce škol. Někdy jde o individuální učitele, někdy jde například o celé distrikty, to je, jako kdyby celý kraj a jeho školy používaly Lifeliqe, ale můžeme říci, že jde o stovky tisíce uživatelů a tisíce škol.

To už je nějaké množství. Jaké máte zpětné vazby?

Skvělé! Ohromení, úžas… takové to „wow” je univerzální prvek, a to i pro české učitele, kteří bývají skeptičtější. Učitelé jsou ohromeni tím, že můžou lépe vysvětlit látku, kterou jejich studenti obvykle nemohou pochopit. Tady se můžou podívat, jak věci fungují zevnitř, jak fungují ve 3D, jak fungují skrze různé řezy, detaily, mikroskopické zoom snímky…

Některé věci jdou prostě lépe pochopit, když si je doslova můžete ohmatat”.

A také studenti používají pomůcky, které mluví jejich jazykem, a to je motivuje k učení. Takže pomáháme i v tom, aby se učitelé na studenty více napojili. Neříkáme, že technologie je jedinou cestou, ale musí být integrována ve vzdělávacím procesu a musí zahrnovat takové technologie, které studenti dnes v každodenním životě používají. Již jsem zmiňoval, že studenti mohou zapojit i své mobily.

Vyšší motivace studentů a lepší schopnost učitelů učit náročnou látku se pak projevuje na jejich výsledcích. Takže naše zpětná vazba je univerzálně taková, že na těch školách, kde se Lifeliqe, případně Corinth, používá, tak tam studenti v daných předmětech dosahují lepších výsledků a mají vyšší motivaci. A učitelům se v takovém prostředí lépe učí - a jsou i tím pádem spokojenější.

Jaké jsou nejnovější trendy v digitálním vzdělávání?

V některých zemích vydavatelé interaktivního digitálního obsahu zapojují naše 3D modely do svých učebnic, a to například pomocí QR kódu a rozšířené reality. Namíříte mobilem nebo tabletem na učebnici - ať už PDF či fyzickou - a zobrazí se vám 3D model.

Obecně se technologie musí stát jednoduššími k použití a dostupnějšími z pohledu peněz. V hodně VR firmách se setkáváme s tím, že vytvářejí spektakulární obsah, který je tak trochu technologií pro sebe samotnou. A my si pořád stojíme za tím, že naše pomůcka vychází z každodenních potřeb učitele a studenta.

Jaké jsou vaše současné ambice?

Rozvíjení globálních partnerství s leadery na trhu. Určitě jde o Microsoft, v jehož systému jsme dobře integrováni. Také partnerství s výrobci virtuální reality jako HTC Vive a dalšími. A samozřejmě pak tu jsou další hráči na čistě vzdělávacím segmentu, do jejichž řešení Lifeliqe integrujeme. A také vydavatelé, do jejichž učebnic naše 3D modely dodáváme.

Pokud byli v minulosti chlapci nadšení z učebnice biologie, těžko si představit, co budou říkat na biologické 3D modely

Dotkli jsme se už toho, že Lifeliqe funguje z ČR i v Silicon Valley...

Lifeliqe jako původně americká firma má samozřejmě českou pobočku, pod kterou dělá náš brněnský a pražský tým. V Brně je nejvíc z nás, náš core team. Je tu vývoj, sídlí tady marketing.

Do Ameriky pravidelně někteří z nás jezdí, ať už na různé akce a setkání, nebo se potkat se spoluzakladateli. Většina z nás je ale tady v Česku. Rozhodně platí, že my, co pracujeme s komunitou, v marketingu, v obchodu, pracujeme hodně napříč časovými zónami. Já většinu svého času trávím komunikací s americkými školami, učiteli a partnery, případně právě se školami z celého světa. To časové rozmezí je opravdu obrovské. Byť jsme český tým a pracujeme z Česka, tak se do nás hodně promítá náš globální záměr. Na týmu je to hodně vidět.

Musíte žít v americkém časovém pásmu ve střední Evropě.

Pro mě v roli šamana to platí, ale samozřejmě ne pro všechny. V Lifeliqe jsou určitě lidé, kteří si odpracují svůj standard a jdou domů v běžných časových hodinách. Pro některé z nás platí, že naše pracovní doba je flexibilní. Někteří pracují z různých míst na světě, jiní z kanceláře. Jeden kolega je teď v Mexiku, druhý je v Kalifornii… Takže ač někdo pracuje v amerických hodinách, zatímco jiný ve středoevropských, snažíme se trávit co nejvíce času spolu, abychom se mohli týmově koordinovat.

Tým je globální a napojený na různá časová pásma, ale záleží na roli jednotlivce v něm. Kodéři pracují ve standardních časech od rána do odpoledne, pro mě kolem třetí čtvrté hodiny začíná intenzivní pásmo různých callů nejen ze Spojených států, ale později večer třeba z Austrálie, která začíná svůj den.

Vy na Startupjobs.cz často inzerujete, často například kodéry - má se člověk u vás bát netradiční pracovní doby?

Určitě ne. Jiné to ale bylo v rané fázi. Produkt se vyvíjel na lince mezi Kalifornií a Českem. To pro tým vyžadovalo určitou flexibilitu. Dnes je to více usazené a více standardní. Řekl bych, že developerský tým je globálních vlivů ušetřený.

Jaké je v Lifeliqe pracovní atmosféra?

Je hodně rodinná, hodně komunitní, držíme hodně pospolu a je velmi neformální. Zatímco v jiných větších firmách se udržuje spousta rigidních zkamenělých nařízení a pravidel, u nás fungujeme velmi neformálně a snažíme se vytvořit takové prostředí, aby nám tady spolu bylo dobře. I když už jsme odrostlejší startup, snažíme se, abychom na rozdíl od korporací byli neformální, srdeční, vřelí, a snažíme se zpříjemňovat pobyt rituály.

Jaký je typický Lifeliqe rituál?

Určitě to jsou čajové dýchánky, čaj je pro nás symbol sdílení toho, co jsme se naučili. A je ztělesněním situace, kdy můžeme naslouchat jeden druhému, ať už k nám přijde někdo nový na pohovor, nebo když máme společné snídaně či dýchánky, kdy členové týmu prezentují, co je ve firmě nového a na čem zrovna pracují.

Čaj stál u vzniku takového komunitního formátu, který jsme nazvali Comitee. Je to setkání s naší komunitou, s našimi zákazníky, s našimi fanoušky, kdy máme čas s nimi trávit nějaký čas, uvařit jim, pečovat o ně a mít se dobře. Možná se i poznat z nového úhlu pohledu. Rituál u nás není něco exotického nebo nevšedního, ale naopak něco každodenního, co nám umožňuje se dostat blíž k sobě a lépe se na sebe napojit.

Co vám osobně práce pro Lifeliqe dala?

U nás člověk pracuje se špičkami v oboru, a to jak uvnitř firmy, tak i v partnerském segmentu. HTC a Microsoft už jsme zmiňovali, ale my pracujeme i se špičkovými učiteli, se špičkovými odborníky na vzdělávání a také s lidmi, kteří mají zkušenost se zakládáním inovativních firem. Z toho jsem osobně obrovsky profesně benefitoval a rostl. Každý dnes chce profesně růst a ten náš rozsah tohle umožňuje. Je to jízda a baví mě to.

Autor: Martin Šebesta

Foto: Lifeliqe.com

Martin Šebesta

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články