Meta překonala metu dvou miliard denních uživatelů. Mezi sociálními sítěmi je největší
Foto: Pixabay

Meta překonala metu dvou miliard denních uživatelů. Mezi sociálními sítěmi je největší

2. úno 2023 Ondřej Černý 2 min

Společnost Meta provozující Facebook, Instagram a WhatsApp oznámila, že v prosinci 2022 poprvé dosáhla dvou miliard denně aktivních uživatelů svých sociálních sítí. Výrazná většina (67 procent) z celkové uživatelské základny čítající 2,96 miliardy uživatelů používá denně alespoň jednu z uvedených aplikací.

Za čtvrté čtvrtletí loňského roku firma vykázala příjmy na úrovni 32,17 miliardy dolarů, což je oproti předchozímu roku pokles o čtyři procenta. Jde o třetí čtvrtletí v řadě, kdy se příjmy snížily. Zisk na akcii dosáhl 1,76 dolaru. Náklady a výdaje naopak meziročně vzrostly o 22 procent na 25,8 miliardy dolarů. Počet zaměstnanců se meziročně zvýšil o dvacet procent. Ke konci roku 2022 přesáhl 86 tisíc.

Generální ředitel Mark Zuckerberg během hovoru s investory uvedl, že chce, aby se Meta stala lídrem v oblasti generativní umělé inteligence a používala tuto technologii k vytváření obrázků, videí, avatarů a 3D aktiv napříč svými produkty.

Myslím si, že naše filozofie vytvářet tyto spotřebitelské produkty, zaměřit se na to, abychom je dostali ke stovkám milionů nebo miliardám lidí a pak se zaměřili na monetizaci nad rámec toho, je správný přístup. Můžete očekávat, že v tom budeme i nadále pokračovat, včetně, doufejme, i některých z nových generativních produktů umělé inteligence nebo některých nových metaverzních věcí, které děláme. I tam použijeme stejný přístup,“ konstatoval  Zuckerberg.

Meta s oznámením výsledků také informovala o zpětném odkupu vlastních akcií v hodnotě 40 miliard dolarů, na což trh zareagoval růstem cen akcií firmy o více než 17 procent. Meta je také potěšila informací, že výhled pro první čtvrtletí je pozitivní. Tržby mají být mezi 26 a 28,5 miliardami dolarů. V prvním čtvrtletí roku 2021 dosáhly 27,9 miliardy dolarů. Meta rovněž očekává, že náklady za celý rok budou nižší, než s jakými počítal firemní plán. Dosáhnout mají 89 až 100 miliard dolarů. Předchozí výhled počítal s 94 až 100 miliardami dolarů.

V roce 2022 ztratily akcie společnosti Meta zhruba 70 procent své hodnoty.

Ondřej Černý

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články