Včely vymírají, co teď? Vzniká robo-včela, opylovačkami prý budou i mouchy a všechno zorganizuje virtuální včelař

Včely vymírají, co teď? Vzniká robo-včela, opylovačkami prý budou i mouchy a všechno zorganizuje virtuální včelař

23. kvě 2019 Petr Woff 4 min

V obchodech stále seženeme plné sklenice medu, ale z akademické sféry přicházejí alarmující zprávy: Včely prý vymírají. Inovátoři mezitím vyvíjejí nové technologie, které mají těmto chlupatým workoholičkám a jejich lidským spolupracovníkům usnadnit život. Vyhrávají soutěže a nacházejí tržní poptávku. Peníze nebo med však berou jako vedlejší benefity, především totiž milují přírodu.
 

Dříve jste jeli chvíli autem a měli jste kapotu pokrytou hmyzem. Dneska potkáte tyto živočichy jenom zřídkakdy, protože masivně ubývají,” říká Jakub Konečný, který získal cenu poroty v rámci projektu Soutěž a podnikej. Původně obdivoval zajíce, ještěrky, žáby nebo hady, potom však užasl nad včelami. Byl natolik fascinován jejich komunikací, organizací a spoluprací, že se stal včelařem - nikoli tedy primárně kvůli medu, nýbrž kvůli bzučící „kráse”. Když vysvětluje svoje pohnutky, toto slovo skloňuje několikrát, nicméně sladkou a finanční odměnu vítá rovněž.

Pro letošní med už mám domluvené odběratele. Takže jsem právě koupil starší maringotku a celkem už mám 15 včelstev, které plánuji dále rozšiřovat,” popisuje Jakub Konečný ze slezské Prajzké (Hlučínsko). Taky používá mobilní aplikaci Deník včelaře, kam zapisuje svoje pracovní poznámky. „Bylo by super, kdybych mohl diktovat hlasem. Anebo kdyby aplikace sama monitorovala včelstva a podle toho radila, co mám zrovna dělat,” říká mladý včelař. A jeho představy se mohou uskutečnit velmi brzy.
 


Forsáž aneb Rady virtuálního včelaře

O něco jižněji, na Vyškovsku vzniká nový digitální monitor a rádce. Celý projekt dostal jméno Forsáž, konkrétní aplikace se nazývá Virtuální včelař. Přes internet (počítač, tablet, telefon) můžete kdykoli zjistit, co se právě děje v konkrétním úlu: především aktuální teplotu a hmotnost dané jednotky, stejně jako průběžný vývoj těchto hodnot, dále kde najdete včelí matku, jakou sílu (velikost) má včelstvo nebo jestli probíhá rojení.

K čemu tohle všechno? Člověk díky aplikaci například ví, jestli jsou včely po zimě připraveny na jaro, anebo ještě potřebují klid. Takže otevře úl ve vhodnou dobu, nikoli příliš brzy či pozdě.
 


Forsáž vyhrála několik soutěží: V roce 2017 Hackathon pořádaný společností Honeywell, následujícího roku potom 100-day Challenge v pražském Impact Hubu. V týmu jsou odborníci na hardware (váhy, teploměry, vlhkoměry, mikrofony), software i umělou inteligenci. Manažer Martin špaňhel ovšem zmiňuje dobročinné, respektive environmentální pohnutky - chce pomáhat včelám i včelařům, čímž reaguje na alarmující úbytek včelstev.

 

Opylovačkami prý mohou být i mouchy

Podle skupiny evropských vědců (především z nizozemské Radboud University a německého Entomologischer Verein Krefeld e.V.) v Německu během posledních dekád zmizela většina létajícího hmyzu. Evropská environmentální agentura referuje, že dlouhodobě výrazně ubývá motýlů. A pod záštitou Evropské komise vyšel seznam včelích druhů, kterým hrozí vyhynutí.

I kvůli podobným alarmujícím zprávám vzniká řada startupů, které chtějí situaci zlepšit - například další české projekty BeeHousing (platforma pro pronájem úlů) a Thermosolar Hive (hubení parazitických roztočů pečlivě nastavenou teplotou), nebo britská Olombria (pomocí speciálních látek povzbuzuje mouchy, aby jako opylovačky pomohly včelám).
 


A protože geniální myšlenka může napadnout několik inovátorů zároveň, digitální monitory včelích úlů vznikají nejen pod tuzemskou značkou Forsáž, ale taky v britském projektu Arnia a celoevropském IoBee nebo bulharském Pollenity. Posledně jmenovanému startupu však přece jenom věnujme zvláštní pozornost.
 

 

Bulhaři zapojují satelity a kryptoměnu

Pollenity, respektive společnost Bee Smart Technologies, Inc. vyniká fundraisingem a networkingem. Peníze získala od Evropské unie, dále od fondů zaměřených na rozvojový kapitál: NEVEQ a Eleven Ventures. Díky tomu mohla rychleji vyvinout prototypy, testovat a prodávat. Nyní už působí na pěti kontinentech, kde monitoruje tisíc úlů, z toho polovinu za poplatek. A navázala ještě několik pozoruhodných partnerství:

  • Hiber - díky tomuto provozovateli nano-satelitů získá lepší globální pokrytí, dokonce i na odlehlých místech, kde není dostatečné internetové a telefonní pokrytí.
  • Buzzcoin - díky této platformě bude moci odměňovat ekologicky hospodařící včelaře virtuální měnou, směnitelnou za reálné peníze.
  • Hiveopolis - s tímto konsorciem mnoha evropských vysokých škol vyvíjí robo-včelu, která jakýmsi speciálním tanečkem ukáže živým včelám, kam mají letět, aby nalezly bezpečné a vhodné prostředí pro svoji práci.


Autor: Petr Woff
Foto: Pixabay.com, Pollenity

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články