I v čase vysoké zaměstnanosti, kdy na trhu teoreticky scházejí volní pracovníci, bývá obrovský zájem o prestižní pozice v atraktivních společnostech. Někteří jedinci zkoušejí vyhrát výběrko originalitou - oblékají se do firemních barev, vymýšlejí pohádky o jaderných reaktorech nebo přicházejí na pohovor bez pozvání. Nehledě na kreativitu však zpravidla uspějí lidé, kteří dobře zapadnou do kolektivu.
Vystudujete několik škol, absolvujete praktické stáže, sepíšete životopis a motivační dopis - a najednou zjistíte, že podobný profil má dlouhá řada konkurentů, kteří chtějí stejné místo jako vy. Co teď?
Anglický mediální odborník Adam Pacitti investoval svých posledních 500 liber (cca 15 tisíc Kč) do pouličního billboardu, prostřednictvím kterého sháněl práci. Kanadský designer Brennan Gleason zkusil cílenou reklamu: Svému vysněnému zaměstnavateli poslal několik lahváčů, na jejichž etiketách popsal svůj životopis. Bývalý francouzský zlodějíček Abdel Sellou drze vtipkoval, tančil a sváděl služky, když navštívil ochrnutého boháče, který zrovna sháněl pečovatele. A všichni tři uspěli. Pokud vám poslední zmíněný příběh zní povědomě, tak ano, znáte jej z filmu Nedotknutelní.
Jestlipak zkoušejí vyniknout originalitou taky Češi, když hledají nové nebo lepší pracovní místo? Zeptali jsme se několika zaměstnavatelů, kteří bývají hodnoceni jako atraktivní.
Elektrická pohádka o Martinovi zaujala
„Občas na hezkou kreativní zkušenost narazíme,” odpovídá Alice Horáková, tisková mluvčí Skupiny ČEZ. Například když hledala nového průvodce informačního centra, od jednoho uchazeče - pana Martina - dostala osobitý motivační dopis, napsaný formou pohádky. Autor zřejmě udělal dobře. „Elektrická pohádka o Martinovi nás rozhodně zaujala,” hodnotí obdrženou prózu Alice Horáková.
Občas přicházejí eseje, napsané na téma: „Jaderná elektrárna a já.” Autoři například vyprávějí, „jak se celé dětství dívali na chladicí věže a jsou uchváceni monumentalitou těchto staveb,” prozradila nám tisková mluvčí Skupiny ČEZ.
Chci pracovat, protože musím nějak žít
Společnost IBM Česká republika, spol. s r.o. před mnoha lety hledala komunikativního nováčka, který měl pomáhat klientům jako technická podpora prostřednictvím telefonu. Personalista adeptům pokládal různé otázky, například: „Proč tady chcete pracovat?”
Jeden uchazeč vysvětloval, že chce být součástí úspěšné globální korporace. Další adept tvrdil, že nejraději pomáhá jiným lidem. Potom přišel chlapík, ozdobený tetováním a piercingem, který s přátelským úsměvem smířlivě pravil: „Přece musím nějak vydělávat peníze, abych neumřel hlady.” Práci dostal, v IBM pracuje dodnes a mezitím průběžně povyšoval.
Díky svojí upřímnosti ostatně získal manažerskou funkci taky hlavní hrdina americké komedie Office Space.
Firemní barvy jsou příjemným signálem
Pokud chceme spojit svůj život s nějakou obchodní společností, rovnou můžeme převzít její brand. „Sem tam uchazeči přijdou oblečení do naší firemní barvy (trička, kravaty, šatičky), což bývá příjemný signál,” přiznala nám Martina Kemrová, tisková mluvčí společnosti T-Mobile Czech Republic a.s. „Nejvtipnější byl uchazeč, který zaregistroval, že hledáme někoho, kdo má rád psy a plyšáky. Svého plyšového psíka tedy při pohovoru představil a posadil na židli vedle sebe. Potom ještě plyšáka použil, když před firmou fotil selfie, které následně zveřejnil na Instagramu,” vypráví Martina Kemrová. Tento adept prý „velmi pobavil”, ale jinak neuspěl.
Brand hraje důležitou roli taky ve finančnictví. „V kategorii kuriozit nedávno zabodovala uchazečka, která měla nehty nalakované v našich barvách,” říká Petra Smetáková, manažerka náboru Komerční banky, a.s. Adepti však bývají častěji vytrvalí než originální. „Například se domáhají schůzky, aniž byli předtím pozváni, čímž způsobují zmatky na recepci,” vypráví manažerka Komerční banky. „Vytrvalí a důslední jsou taky rodiče mladších - ovšem už zletilých uchazečů, které rádi doprovázejí, a dokonce se chtějí účastnit pohovoru,” uzavírá Petra Smetáková. Jde o lidi, narozené na konci 20. nebo počátkem 21. století, tedy o takzvanou „generaci Z”.
Kreativita musí plnit užitečnou funkci
Střízlivě hodnotí originalitu globální poradenská společnost KPMG. „Uchazeči nejčastěji projevují kreativitu prostřednictvím videa nebo webu, který připraví speciálně pro konkrétní příležitost. Nápaditá prezentace může pomoci, ale určitě nezaručuje úspěch,” shrnuje Štěpán Kačena, marketingový manažer KPMG Česká republika, s.r.o.
Společnost Seznam.cz, a.s. se prezentuje jako dog-friendly, a zřejmě i proto někteří uchazeči přicházejí se psem. Extravagance tady však pomůže málokomu. „Naše výběrová řízení jsou relativně náročná. Někteří kandidáti procházejí několika koly, ve kterých ověřujeme jejich dosavadní znalosti a zkušenosti. Pokud svoji kreativitu neumějí využít ke zpracování zadaných úkolů, není jim k užitku,” vysvětluje Aneta Kapuciánová, tisková mluvčí Seznamu.
Přitažlivá a nadprůměrně placená volná místa pochopitelně obsadí jenom menšina uchazečů. Nakonec však přece jenom můžeme vyhrát všichni, pokud (pracovní) trh bude přátelskou soutěží, nikoli likvidačním bojem. Odstrašujícím příkladem budiž španělské psychologické drama Metoda.
Autor: Petr Woff
Foto: pixabay.com, employadam.com