Čeští bratři vymysleli, jak odhalit pojistné podvody. Teď dostali miliony na rozjezd Searpentu

Čeští bratři vymysleli, jak odhalit pojistné podvody. Teď dostali miliony na rozjezd Searpentu

5. led 2020 Zuzana Keményová 4 min

Český startup Searpent ukáže na podezřelé pojistné případy. Zalíbil se kapitálovému fondu Lightouse Ventures, který do firmy vstupuje s několika desítkami milionů korun a bude ji dál rozvíjet.

Je to technologie, která dokáže analyzovat stovky fotografií ve velmi krátkém čase. Umí odhalit podezřelé podobnosti a například i to, jestli s fotkami někdo nemanipuloval. Třeba aby kryl pojistný podvod.

Za inovací stojí bratři Daniel (na fotce vlevo) a Boril Šopovovi a postavili na ní český startup Searpent. Software pro analýzu jednotlivých pojistných událostí, který Searpent vyvíjí, by měl přesně ukázat na ty případy, kde něco nesedí. Využívá přitom technologie neuronových sítí, počítačového vidění a strojového učení. Technologie prověří až 400 fotek za minutu. „Jsou to například fotografie aut poslané pojišťovnám. Systém pozná, že s fotkou někdo manipuloval, třeba změnil datum pořízení, nebo ji upravoval ve fotoeditoru, a nahlásí, že je tam podezření na podvod," vysvětluje Boril Šopov.

Nápadu uvěřil pražský investiční fond Lighthouse Ventures a na konci roku oznámil vstup do Searpentu s investicí v řádu desítek milionů korun. „Finanční prostředky mají jasný účel - posílit produktový technologický tým o top odborníky, aby si startup a jeho technologie udržely náskok před konkurencí na trhu. Další oblastí je posílení obchodu a mezinárodní expanze, kterou už nyní realizují zejména na trzích střední a východní Evropy,“ přibližuje Michal Zálešák, Managing Partner fondu Lighthouse Ventures.

Jmění fondu činí zhruba 23 milionů eur (více než půl miliardy korun pozn. red.) a zaměřuje se na technologické startupy s globálními ambicemi.

Muž volá pojišťovnu po nehodě jComp, Freepik

(Muž volá pojišťovnu po nehodě svého auta. Autor: jComp, Freepik)

Námluvy trvaly dva měsíce

Searpent už působí na českém a polském trhu a v příštích dvou letech by se rád dostal do celého středoevropského regionu. „Po dvou letech vývoje produktu a po úspěšném dokončení pilotů jsme se rozhodli pro externí financování skrze venture capital fondy. Po dvouměsíčním namlouvání jsme zvolili Lighthouse Ventures, zejména pro jejich zkušenosti, profesionalitu a osobní přístup,” říká Daniel Šopov, CEO Searpentu. Kromě investice se tahle mladá firma zapojí také do akceleračního programu fondu, kde získá mentoring na míru.

Jedním z prvních nasazení řešení Searpent je zpracování podkladových fotografií vozů pro pojišťovnickou skupinu AXA Česká republika a Slovensko. „Technologie Searpent nám pomohla identifikovat případy s třikrát vyšším počtem pojistných událostí v prvních šesti měsících po uzavření havarijního pojištění,” říká Ondřej Vích, šéf digitálních strategií skupiny AXA v Česku a na Slovensku.

Pojistné podvody jsou přitom pro pojišťovny velkým tématem. Jen za rok 2018 řešily podle dat České asociace pojišťoven (ČAP) pojišťovny v Česku více jak deset tisíc podvodných pojistných událostí a odhalily podvody ve výši 1,3 miliardy korun. Výše škod způsobených pojišťovacími podvody rostla v roce 2018 rychleji než v minulých letech, ovšem počet odhalených podvodů výrazně klesl. Velký podíl na pojistných podvodech mají přitom právě automobily, na něž se systém startupu Searpent zaměřuje především. Kromě nich se pak soustředí i na pojištění nemovitostí a úrazové pojištění.

Investor má minoritní podíl, firmu povedou zakladatelé

Kromě Axy už Searpent navázal spolupráci i s poradenskou společností Deloitte, a díky tomu získal přístup na zahraniční trhy. „Předpokládá se, že podíl pojistných podvodů je v regionu střední Evropy okolo 10 %. V současné chvíli ovšem pojišťovny dokážou odhalit méně než polovinu. Řešení Searpent proto krásně zapadá do portfolia produktů a služeb, které naši klienti využívají,” myslí si Jiří Fialka, partner zodpovědný za Actuarial and Insurance Services v Deloitte CE.

Než si Searpent plácl s Lightouse Ventures, vhodného investora hledal půl roku. „Lighthouse Ventures se přidali v průběhu celého procesu vyhledávání. Byl to poslední fond, který se přidal do námluv, dohnal všechny procesní kroky a nabídl nejlepší nabídku, ačkoliv v této fázi financování se nabídky diametrálně nelišily. Lightouse Ventures byli ale velmi přímočaří a korektní,“ vysvětluje volbu druhý z bratrů Boril Šopov. Investiční fond získává v Searpentu minoritní podíl a plná kontrola nad společností tak zůstává v rukou zakladatelů.

Startup Searpent založili bratři Šopovovi v roce 2015, ale technologii začali vyvíjet až o dva roky později. V současnosti firma sídlí v Berouně, má čtyři kmenové zaměstnance a několik dalších externistů. Díky investici by chtěli do svého kolektivu přibrat další tři stálé pracovníky. Ceny za licence se přizpůsobují jednotlivým klientům podle počtu pojistných událostí a objemu dodatečných výpočtů, které si klient u Searpentu objedná. Autopojištění je hlavním zájmem tohoto startupu, má ale specializovaný software i pro pojištění nemovitostí a životní pojištění, u nějž se tímto způsobem prověřují například lékařské zprávy.

Zuzana Keményová

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Investice, Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články