Pražský startup Spendee kdysi získal od angel investora finanční injekci do začátku. Nakopl svůj byznys, nyní má 14 zaměstnanců a roční obrat přes 13 milionů korun. Mobilní appka, která se spojí s bankami a doporučí lidem, jak ušetřit a pořídit si to, po čem touží, zvítězila loni v listopadu na CESA Awards v Bukurešti jako nejlepší Best Fintech Startup.
Studentka z Izraele si musela vzít půjčku, aby zaplatila školu. Jenže po čase zjistila, že dluh nedokáže splácet a neměla nikoho, kdo by jí finančně pomohl. Stáhla si proto do mobilu aplikaci, která má na první pohled celkem iritující funkci: hlídá lidem rozpočet a ukazuje, za co a kolik mohou utratit, aby jej nepřetáhli. Studentka se tak díky hlídacímu psovi ve svém mobilu naučila plánovat své měsíční výdaje, vytvořila si finanční plán a radikálně omezila útraty za zbytečnosti. Teď jí chybí ještě rok do splacení, ale splácí, a už přemýšlí, na co si pak bude šetřit.
Tohle je jeden z mnoha tisíc příběhů uživatelů české fintechové aplikace Spendee, která předloni jako první získala od ČNB licenci k přímému propojení s bankami a za tři roky svého fungování sklízí jednu startupovou cenu za druhou.
Začali v Cleeviu, pak se osamostatnili
Spendee vymyslela v roce 2013 skupina vývojářů ze studia Cleevio, kteří hledali aplikaci na správu financí. Chtěli, aby byla dostatečně funkční, ale zároveň hezká a příjemná na používání. „Jelikož jsme žádnou takovou nenašli, pustili jsme se do toho a přišli s nápadem na Spendee,“ říká pro Newsroom StartupJobs současná šéfka provozu Pavla Rýznarová. Několik let běželo Spendee pod Cleeviem, ale nakonec dospělo do stádia, kdy byl čas začít hovořit s investory.
David Nevečeřal (zcela vlevo) a Jakub Sechter (zcela v pravo) na Google Launchpad Accelerator. Autor: Archiv Spendee
Po čtyřech letech se firma od své matky odstřihla a nyní ve vedoucím týmu zůstal jen Jakub Sechter. Od března 2017 je Spendee samostatnou entitou a do vedení se přidal nový šéf David Nevečeřal, který už měl zkušenosti ze šéfování aplikaci Ušetřeno.cz a nyní je CEO podniku. Jakub Sechter se místo toho posunul na pozici ředitele pro strategii.
Startup Spendee významně nakopla investice od soukromého angel investora ve výši 400 tisíc eur, tedy deset milionů korun, se kterou přišla investorská rodina ze Slovenska, a také dalších padesát tisíc dolarů, tedy přes milion korun, které poslal internetový gigant Google. Google celkově českému Spendee dost pomohl. Například i tím, že jej vybral mezi tisíci dalšími kandidáty do svého globálního programu Google Launchpad Accelerator a kromě peněz tak tým Spendee odjel na dvoutýdenní stáž do kalifornského Silicon Valley. Spendee se tak stal vůbec prvním českým startupem, který se do bájného technologického ráje vydal.
Významný byl pro Spendee také rok 2017, kdy byli šéfové pozváni mezi padesáti startupy do WeXelerate 2017 ve Vídni, což je největší startupový a inovační hub ve střední a východní Evropě. Investoři a odborníci jej tam dokonce vybrali mezi TOP 7 startupů.
Reklamy ve Spendee nehledejte
Čtyři roky po svém vzniku mělo Spendee dva miliony stáhnutí a něco málo přes 600 tisíc registrovaných uživatelů. Nyní uživatelská základna šplhá ke dvěma milionům a aplikaci měsíčně aktivně používá 240 tisíc lidí ve 170 zemích světa a je dostupná ve třiceti jazycích. Firma sídlí v Plynární ulici v pražských Holešovicích, má čtrnáct stálých zaměstnanců a do dvou let chce přidat ještě čtyři pracovní židle. „Právě teď hledáme především nové přírůstky do vývojářského týmu a vedoucí support týmu,“ upřesňuje Rýznarová.
Roční obrat Spendee přesahuje 600 tisíc dolarů, tedy přes třináct milionů korun. Veškeré příjmy Spendee tvoří takzvané subscriptions, tedy předplatné. „Reklamu v naší appce nehledejte,“ směje se Rýznarová. Spendee je dostupné v takzvané freemium verzi, což znamená, že je zdarma, ale s omezenými funkcemi. Pokud uživatel chce využít všech funkcí, kterými Spendee disponuje, musí si zaplatit měsíční, roční nebo celoživotní předplatné nebo čekat, kde narazí na akční promo kód. Roční předplatné prémiové verze stojí necelých šest set korun.
Propojí všechny účty a ukáže celek
Mezi nejvíce využívané funkce Spendee patří napojení bankovních účtů, celkový přehled a rozpočty. „První ze zmíněných funkcí je vcelku logická - sami si zkuste odpovědět na to, jak dlouho byste vydrželi zapisovat každou provedenou transakci. Časem opadává pečlivost, vyžaduje to čas a člověk někdy zapomene, čímž ztrácí ucelený přehled. My díky napojení bankovních účtů stáhneme celou jejich transakční historii, transakce automaticky rozřadíme do kategorií a uživatel si může zobrazit celkový přehled o všech svých financích na jednom místě,“ popisuje Rýznarová. Uživatelé mají totiž běžně rozprostřené své finanční prostředky na více místech a často disponují jedním až dvěma běžnými účty u různých bank. Spendee účty propojí a lidé tak získávají ucelenější přehled o tom, jak na tom vlastně s penězi jsou.
Jakub Sechter (vpravo) na meetingu. Autor: Archiv Spendee
„Když už víte, za co utrácíte a jaká je vaše celková finanční situace, je třeba si položit otázku: Čeho chci dosáhnout? Někdo si chce vytvořit finanční rezervu, někdo nezvládá vyjít se svými finančními prostředky a potřebuje najít způsob, jak nespadnout do dluhové pasti či exekuce, někdo má vyloženě sen, že si chce něco pořídit, třeba foťák, auto nebo telefon. V tu chvíli přichází na pořad dne rozpočty,“ dodává Rýznarová. Uživatel si nastaví svůj cíl a Spendee mu pomůže daný rozpočet dodržet.
Konkurenci berou jako inspiraci
Loni v listopadu získala aplikace ocenění v regionálním kole CESA Awards v Bukurešti jako Best Fintech Startup. V poslední době se ale lidé ze Spendee nejvíce radovali z výhry v největší a zřejmě nejznámější soutěži finančních produktů v Česku Zlatá koruna 2019 v kategorii FinTech. „A Apple mám nadělil vánoční dárek, když nás doporučil jako jednu z top aplikací pro rok 2020 na dodržení novoročních předsevzetí,“ pochvaluje si Rýznarová.
Spendee ovšem není jedinou aplikací na hlídání osobních financí na českém virtuálním trhu. Další je například Wallet z dílny pražských Budgetbakers.com nebo Monefy. Spendee je ale jako ohrožení nevnímá. „Máme vizi, kam Spendee směřujeme, a konkurence nás přirozeně vede k tomu, abychom ji zpochybňovali - někdy ji potvrzuje, jindy vyvrací, ale na konci dne stejně záleží na tom, co si tu sami sobě dokážeme obhájit,“ myslí si Rýznarová. Ostatní podobné aplikace vnímá dokonce jako inspiraci. „Máme v hledáčku desítky appek, které nás inspirují. Z finanční oblasti nás baví britská Emma či francouzský Bankin’, kteří vyvíjejí podobnou službu. Sledujeme ale i další hráče na finančním trhu, ať už je řeč o Revolutu nebo o tom, co v téhle oblasti chystá Apple a Google,“ vyjmenovává Rýznarová.