Jestli sledujete českou startupovou scénu, už dávno víte, že zkratkou ESA BIC se označuje inkubátor Evropské kosmické agentury, který v České republice vede agentura CzechInvest. Za poslední tři roky bylo k inkubaci vybráno celkem 21 projektů, ze kterých osm získalo investice v celkové výši 75 milionů korun. Jaké technologie umí české ručičky dostat za hranici atmosféry? A co se nám povedlo naopak z vesmíru dostat do každodenního života?
Možná jste postřehli zprávu, která nedávno probublala éterem, o tom, že český startup InsightArt našel nového van Gogha. Nebo o tom, jak se Orlando Bloom projížděl Prahou na luxusním kole Festka. Festka i InsightArt prošly inkubačním programem ESA BIC a našly použití pro původně kosmickou technologii tady dole na zemi. V programu je v současné době pět slibných nováčků a na ty se nyní podíváme.
Dronetag
Není to jen tuning pro drony, jejichž počet má v Evropě příští rok přesáhnout pět milionů, je to zařízení pro jejich bezpečnější provoz. Nápad vznikl v listopadu 2018 na Space Application Hackathonu, kde mu Lukáš Brchl a Marian Hlaváč dali první hrubé obrysy. Dronetag lze připojit k jakémukoliv dronu, při letu sbírá údaje o jeho provozu a sdílí je se zodpovědným úřadem pomocí specializované mobilní sítě, což má vést společně s nově přijatou legislativou k vyšší bezpečnosti.
Zakladatel Lukáš Brchl změny vítá: „Vzdušný prostor je společný pro nás pro všechny a musí pro něj tedy platit určitá sada základních pravidel tak, aby nemohlo dojít například ke kolizi dronu se záchranářským vrtulníkem. K tomu by měla pomoci nová legislativa, naše zařízení poskytující elektronickou identifikaci a nové systémy pro koordinaci letového provozu.”
Tým Dronetag se zakladatelem Lukášem Brchlem (vpravo) na Dronefestu 2019 v Plzni.
Dronetag využívá k odesílání letových dat jednu z nových IoT sítí, jejichž rozvoj probíhá společně s nasazováním mobilního standardu 5G. Její hlavní výhodou je extrémní šetrnost k bateriím těchto zařízení, které mají v provozu vydržet až několik let. „Mobilní sítě pro IoT zařízení fungují po světě komerčně již přes dva roky. Nemluví se o nich tolik jako o 5G, protože se s nimi běžní lidé tolik nesetkávají. Máme velké štěstí, že vyvíjíme náš produkt zrovna v ČR, protože Vodafone tu provozuje jednu z nejmodernějších infrastruktur ze všech zemí EU,“ dodává Lukáš Brchl.
Dronetag byl vybrán do inkubačního programu ESA BIC v dubnu 2019, sehnal první partnery a po dokončení zařízení určeného pro hobby a profesionální piloty přemýšlí o rozšíření na komerčně používané drony, které budou v blízké době dominantním sektorem trhu.
Stratosyst
Tento extrémně ambiciózní projekt usiluje o vytvoření stratosférické platformy, která by částečně dokázala nahradit družice, ale s násobně nižšími náklady. Na trh se chce Stratosyst dostat v roce 2021 s prototypem, který dokáže dosáhnout výšky tří kilometrů a nést omezený náklad. Finální produkt s unikátním vertikálním pohonem, který ho dostane do výšky 20 kilometrů, by měl být v provozu o dva roky později.
Připravované stratosférické plavidlo Stratosyst schopné vynést až 10 kg nákladu.
Systémový inženýr Richard Hynek náročnost vývoje vysvětluje kombinací technických, legislativních a psychologických výzev: „Požadavky na bezpečnost letových systémů, s lidmi i bez nich, jsou velmi přísné. My navíc stojíme u zrodu pravidel pro provoz autonomních plavidel ve stratosféře. Naším cílem je během pětiletého vývoje přesvědčit všechny zainteresované strany, že provoz stratosférických platforem vysoko nad letovými koridory je bezpečný a přínosný.”
Platforma nabídne zajímavé možnosti mnoha odvětvím, která skrze Stratosyst budou moci do stratosféry dopravit nejrůznější náklad do 10 kg, což přináší nečekané možnosti. „Několik plavidel by stačilo k pokrytí Středozemního moře a výrazně tak zvýšilo bezpečnost mořeplavby. Pomůžeme také meteorologům k přesnějším předpovědím počasí a sběru dat o stavu křehké atmosféry, což může být klíčové pro boj se změnami klimatu. Náš život ale možná nejvíce ovlivní použití, o kterém zatím nikdo ani nepřemýšlel,” uzavírá Richard Hynek.
Neuron Soundware
Společnosti Neuron Soundware se již v roce 2018 podařilo dostat mezi tři nejinovativnější společnosti Průmyslu 4.0 v berlínské soutěži Innovationspreis der Deutschen Luftfahrt. Od té doby poskytuje řešení pro prediktivní údržbu pokročilých strojů na základě analýzy zvuku výrobním gigantům jako Airbus, Siemens, Volkswagen či Daimler.
Systém ze zvukového záznamu chodu stroje pomocí strojového učení vyhodnocuje, jaké je jeho opotřebení nebo k jaké došlo závadě. Oproti konkurenci zaměřující se na měření vibrací nebo teploty lze ze zvuku diagnostikovat závady mnohem přesněji a dříve, což vede ve velkých výrobních podnicích k obrovským úsporám. Mezi klienty Neuron Soundware zatím patří především nadnárodní firmy, v ČR je klientů méně.
Martin Kubáň, Project & Marketing Manager, k tomu dodává: „V Čechách dlouhodobě spolupracujeme se Škoda Auto a MVV Energie, kde je vůle naši technologii dále rozvíjet a zkoušet pro další účely. Ostatní projekty o Průmyslu 4.0 více mluví než konají, resp. investují. Doufám, že pomůže zavedení dotačního titulu Technologie 4.0, pomocí kterého mohou firmy získat spolufinancování ve výši až 20 milionů korun na hi-tech vybavení, jako je náš systém.”
Martin Kubáň vidí prostor pro budoucí rozšíření i na běžnější stroje, zařízení či auta, jakmile bude dostupnější hardware a chytřejší univerzální algoritmy: „Můžeme poslouchat cokoli a kdekoli, proto jsme vyvinuli univerzální mobilní audio kartu nCard, kterou lze připojit k telefonu a nahrávat, označovat či posílat k analýze záznam jakéhokoliv zařízení. Využití to má například pro servisní techniky, kteří mohou mít ‘v kapse’ systém, který jim na základě nahraného vzorku pomůže diagnostikovat stav daného zařízení a doporučí konkrétní servisní úkon.”
Zařízení nBox pro měření zvukového záznamu daného stroje, který je poté analyzován.
Do ESA BIC se Neuron Soundware přihlásil s cílem najít pro svou technologii nasazení v kosmickém průmyslu, ideálně skrze spolupráci s laboratoří ESTEC Mechanical Data Lab, která poskytuje většinu předletových zkoušek kosmických lodí ESA, včetně vibračních, akustických a rázových testů.
Spacemanic
Je slovenská firma, která se rozhodla změnit současný trh s malými družicemi typu cubesat. Plánují cubesaty vyvíjet a dodávat svým zákazníkům jako službu, tak aby byl jejich náklad umístěný na orbitě do jednoho roku od podepsání objednávky. Zásadním úspěchem týmu stojícím za Spacemanic bylo vypuštění první slovenské družice skCUBE, která se na oběžné dráze pohybuje od roku 2017.
V průběhu inkubace v ESA BIC bude Spacemanic budovat komplexní službu pro klienty, kteří chtějí své technologické řešení otestovat ve vesmíru, ale nechtějí se zabývat stavbou, vypouštěním a provozem vlastních družic.
První slovenský cubesat s názvem skCube, vypuštěný v roce 2017.
Skymaps
Na cestě za efektivnějším zemědělstvím přichází projekt Skymaps s inovací hospodaření s pesticidy. Pomocí dálkového průzkumu Země bezpilotními letouny a družicemi pomáhá farmářům dávkovat pesticidy či živiny přesně tak, jak je rostliny potřebují s ohledem na jejich rozdílný růst či nevyrovnanost pozemků. „Podporu z ESA BIC hodláme směřovat zejména do automatizace vyhodnocování získaných dat, což nám umožní globální růst,“ dodává jeden ze zakladatelů firmy Kornél Czíria.
Každý z těchto projektů hledá talentované lidi se zkušenostmi z technických nebo IT odvětví. Neláká vás stát u zrodu technologií budoucnosti?
Autor: Matyáš Vejskal
Foto: archiv CzechInvest