Kdo jste v životě narazili na vývoj webu nebo mobilní aplikace, určitě víte, jak moc byl projekt závislý na programátorovi. Co kdybych vám ale řekl, že většinu práce udělal už designer, když v Adobe XD nebo Sketchi navrhnul UX a vizuální podobu celého projektu? Tato myšlenka stála za vznikem Supernova Studio, což přineslo světu platformu, která umí grafický návrh automaticky přepsat do kódu pomocí AI algoritmů a pokročilé heuristiky. Nápad je to natolik geniální, že byl vybrán do YCombinator a před měsícem získal investici ve výši 36 milionů, mimo jiné i od českých Credo Ventures. Oskar Kořistka, spoluzakladatel Supernova Studio nám k tomu zodpověděl několik otázek.
Jak probíhá vývoj mobilní aplikace?
Pojďme si před startem říct, jak vypadá takový vývoj mobilní nebo webové aplikace.
- Příprava
Aby se mohlo něco vyvíjet, musí se vědět co. Během workshopů a konzultací vzniká dokument popisující podobu vysněného software - technická specifikace.
- Grafický návrh
Kromě grafické podoby webu, značky a jednotlivých stránek nebo obrazovek, jde i o uživatelskou přívětivost. Vznikají návrhy struktury aplikace, které jsou obvykle v grafickém editoru (Adobe XD, Sketch, atd.).
- Samotný vývoj
K programátorům jde obvykle velmi přesné zadání. Pokud nejde o nějakou pokročilou funkcionalitu, rychle vzniknou dvě části:
backend: obvykle databáze, která pracuje s daty
frontend: rozhraní dávající celé aplikaci vizuální podobu
- Testing, Go-Live, Marketing
Velké finále, kde se hotové řešení ladí a dostává k uživatelům.
Supernova Studio se zaměřuje na část vývoje kolem tvorby frontendu. „Frontend vývojář často jen strojově přepisuje grafický návrh do kódu s tím, že to často nějak ‘zbastlí’, aby to bylo rychle hotové, a měl klid od projektového manažera. Nedbalost rozčiluje designery, ti nestrpí přístup pixel sem, pixel tam. A přesně tohle řeší Supernova - exportujeme kód do puntíku přesně podle grafického návrhu, který programátor jen vezme a nasadí,” vysvětluje Oskar Kořistka, spoluzakladatel a COO Supernova Studio.
Export kódu je unikátním know-how, na kterém Supernova Studio pracuje od roku 2016. Nebylo jednoduché naučit umělou inteligenci a strojové učení, jak se poprat s grafickým návrhem skládajícím se z mnoha vrstev, transparentních gradientů a pokročilé logiky za jednotlivými prvky. I proto Supernova dlouho fungovala jako otevřená Beta a do ostrého provozu se dostává až v současné době.
Hlavní výzvou je zajištění kompatibility s běžně používanými vývojovými nástroji. Mobilní aplikace pro Android vznikají nejčastěji v Kotlinu, pro iOS ve Swiftu a některé projekty používají hybridní framework React Native. K tomu je hitem tohoto roku multiplatformní framework Flutter, se kterým má Google velké plány. Exportovaný kód si tak musí dokonale rozumět s každým z těchto frameworků a respektovat jejich specifické záludnosti.
Rozhovor s Oskarem Kořistkou o businessu
Jak si Supernova vede? Komu ušetří 30 procent nákladů na vývoj? Co plánuje v následujících měsících? Na tyto otázky odpovídá COO Supernovy, Oskar Kořistka.
Kolik má dnes Supernova aktivních uživatelů?
Momentálně máme přes 2000 aktivních uživatelů měsíčně a postupně rosteme. Ačkoliv je růst naším hlavním cílem pro Series A investici, veškerý focus padá na vyladění technologie a ostatní aktivity jsou spíše procesní. Dokud nebude Supernova přinášet hodnotu každému uživateli, současný počet je dostatečný pro jakékoliv testování. Pak můžeme naboostovat růst, jak to jen půjde. Myslím si že churn/retention uživatelů je něco, co spousta startupů podceňuje. My chceme, aby u nás zůstal a byl nadšen úplně každý.
Jak dlouho na nápadu pracujete?
Společnost jsme založili v roce 2018, ale na Supernově jsme dělali dlouho předtím. Nejdříve já, pak tři další co-founders. V počátečních fázích bylo vše o tom udělat funkční prototyp technologie. Bez něj by nemělo smysl vůbec pokračovat. Prototyp řešil stěžejní otázky: Jak pochopit designy a co podporovat? Je potřeba AI, nebo to jde jinak? Jak? Jak řešit kvalitu kódu, customizaci, ...? Jaký je náš endgame pokud to vše zvládneme? Všechny ostatní projekty s podobným zaměřením nevyřešily alespoň jednu z kritických částí, a proto ještě nikdo nebyl na tomto poli úspěšný.
Co byl největší přínos účasti v YCombinator? Businessově i pro vás osobně.
YCombinator nám pomohl v obou aspektech, o tom není pochyb. Z hlediska businessu jeho čas brzy přijde - YC má kontakty, které jsou přístupné jen málokomu, a pro vyšší kola investic to bude obrovská výhoda. Také možnost získat odpověď na jakoukoliv otázku nebo pomoc s problémem se vždy hodí. Bavili jsme se se spoustou zajímavých lidí a poslouchali, jak se budují největší společnosti. A je tu i třetí stránka - pomohlo nám to udělat Supernovu známější, a to samozřejmě pomáhá například v náboru, což je pro startup kritické.
Z Bety do ostré verze jste přešli letos?
Z bety jsme úplně ještě nevyšli bez ohledu na verzování produktu. Dokud nebude perfektně vyladěný, nevyřešíme současné problémy, kvůli kterým ho nemůžeme masově prodávat, je to stále beta.
Co chybí Supernově k tomu, aby ji začaly používat agentury?
Agentury a obecně enterprises klienti nejsou natolik odlišní od freelancerů - náš hlavní problém spočívá v práci se současnými codebases. Supernova je skvělý nástroj, pokud s projektem začínáte, ale není to řešení pro projekty v pokročilých fázích. U nového projektu jednoduše není potřeba nijak řešit kód, který už někdo vyprodukoval, tam ušetříme až 30 procent nákladů na vývoj. U existujícího projektu je kód jedna z priorit. To je jeden z nevyřešených problémů programování obecně (a také „holy grail" generování kódu). Já sice opravdu nemůžu prozradit, co to bude, ale na řešení se už pracuje. Víme, že ho zvládneme udělat, ale kdy bude public, ještě kvůli jeho složitosti říct nemůžu. Prozradím jen, že celý příští rok bude pro generování kódu a celou design scénu hodně převratný.
Budu se na slíbenou explozi supernovy těšit :-) Co vy a tým, nabíráte?
Za poslední tři měsíce jsme zvětšili tým z pěti na 16 lidí a stále pokračujeme. Hledáme talenty na technologii a několik dalších rolí, aby se o Supernově vědělo.
Hledáte juniory, nebo seniory?
Máme v Supernově pravidlo juniory vůbec nezvažovat. Pro startupy naší velikost je junior přítěž, protože znamená starost pro několik členů týmu, a to si dovolit nemůžeme. Z webových developerů jsme se rozhodli až pro cca 50. člověka, který se k nám hlásil. Ale vsadil bych se, že nikoho lepšího v Česku nikdo nemá :).
Jaké vlastnosti od kandidáta očekáváte??
Hledáme člověka, který zapadne do týmu a předvede zajímavý výkon nebo potenciál. Náš současný tým je výkonově srovnatelný s 50člennými týmy, se kterými jsem měl možnost sám pracovat.
Supernově věří i profesionální vývojáři
Zákazníky, které by Supernova ráda oslovila v nejbližší době, jsou digitální agentury a velké korporace. Tento nástroj zatím pro profesionální uživatele vypadá lákavě, ale ještě mu jeden krůček schází. Na názor jsem se zeptal Matyáše Mandíka, CEO inovačního studia Pixelmate, které se zabývá vývojem mobilních aplikací: „Supernova je skvělý nápad a klukům moc fandím. Rádi bychom ušetřili čas vývojářů na činnostech, které lze automatizovat, ale nebudeme to dělat na úkor kvality. V současné době kód exportovaný Supernovou nesplňuje naše interní nároky na kvalitu kódu a nevyužívá plně naši codebase. Za nás jako agenturu je zatím brzy, ale celý projekt jde dopředu neskutečnou rychlostí. Sám jsem zvědavý, jak o tom budu mluvit třeba za rok.”
Zeptal jsem se na názor na toto hodnocení i Oskara: „Mají 100% pravdu. Několikrát jsem zmínil, že ačkoliv postupujeme mílovými kroky, je spousta věcí, které nám zbývá dodělat. Proto jsme také vzali naši největší investici. Sám jsem zvědavý, co všechno jsme schopni během jednoho roku udělat, protože náš plán je velmi ambiciózní. Většina lidí si ještě úplně neuvědomuje, co všechno je s naší technologií možné dokázat, i když v tom vidí budoucnost a fandí nám (Díky!). Třeba za rok zhodnotíme tento komentář znovu? :)”
Nejde ani říct, že by Supernova brala vývojářům práci. Řeší za ně rutinní činnosti a nechává jim volné ruce pro to, aby si vyhráli s prvky, které ocení uživatelé - animace, uživatelskou přívětivost, rychlost a jiná drobná vylepšení. To projekty zlevní, zrychlí a umožní investovat do činností, které vytváří hodnotu pro uživatele. A programátor se může věnovat tomu, co je podstatou jeho práce: řešení komplexních problémů.
Supernovu si můžete stáhnout v současné době pouze pro MacOS a používat neomezeně dlouho jako free verzi. Pro export kódu je potřeba uhradit měsíční předplatné ve výši 20 dolarů. Platformu používá přes 2000 uživatelů, další stovky jich tvoří aktivní komunitu kolem projektu. Supernova v současné době narostla na 15členný tým a stále nabírá, pracuje na tvorbě tutoriálů a naučných materiálů, rozšiřuje a vylepšuje podporu Flutteru a připravuje na příští rok více než jedno revoluční překvapení.
No Code platformy ve světě
No-code platformy jsou stále populárnější i ve světě. Jde o společnosti, které nabízejí uživatelům možnost vytvořit si webové stránky, grafiku nebo databázi bez jakýchkoliv technických znalostí. Mezi známé nástroje pro tvorbu webu patří Wix nebo Spacesquare s tržbami ve stovkách milionů dolarů ročně. Investici ve výši 72 milionů dolarů v srpnu obdržel startup Webflow, který nabízí kompletní správu webu, hostingu i obsahu. V červenci vybral nápad Bubble, visual-programming platforma pro vývoj webu bez řádku kódu, přes šest milionů dolarů a v dubnu AppSheet, nástroj na automatické vytváření mobilních aplikací na základě formuláře na Google Drive, kolem 15 milionů dolarů.
Autor: Matyáš Vejskal
Foto: archiv Supernova.io