Vyrábí boty z kávové sedliny na strojích po Baťovi: „Inovovat neznamená kupovat nové věci, ale chytře využít to, co už máme”

Vyrábí boty z kávové sedliny na strojích po Baťovi: „Inovovat neznamená kupovat nové věci, ale chytře využít to, co už máme”

Zuzana Keményová 22. čvn 2021 11 min

Deset let žila v zahraničí a pracovala pro velké firmy. Často létala do Asie a čím dál víc vnímala problém velkovýroby. Jedenatřicetiletá Eva Klabalová ze Zlínska tedy založila vlastní cirkulární značku bot Kave Footwear, která vyrábí designové boty z tenisek, jež lidé obnosili, z kávové sedliny získané z kaváren, i například z čaje nebo dřeva. Měsíčně prodá přes čtyři sta párů a to je pro ni strop. Cílem značky Kave Footwear není prodávat masám, ale vyrábět unikátní kousky a šířit povědomí o cirkulárním přístupu k věcem.  

Jak jste přišla na nápad vyrábět boty z odpadního materiálu? 

Zlomovým momentem bylo, když jsem v Asii stála na balkonu hotelu, který byl vedle továrny. Přes hustý smog nebylo vidět tovární budovy na druhé straně ulice. Kvůli nečistotám ve vzduchu se mi špatně dýchalo a chtěla jsem jedině být rychle pryč. Já jsem odjet mohla, ale co lidé, kteří nemohou? Lidé, kteří tam pracují, aby uživili své rodiny. Lidé, kteří vyrábějí ve většině případů módní produkty pro západní trh, které nepotřebujeme. Když chceme něco změnit, musíme začít u sebe. Vrátila jsem se do Čech s tím, že chci pracovat s lokálními dodavateli a výrobci a zaměřit se na takový způsob výroby, který je co nejekologičtější a má minimální dopad na životní prostředí. Vrátila jsem se do továrny, kde jsem za studií pracovala jako brigádník. Začala jsme experimentovat se zbytkovými materiály. Výsledkem se staly tenisky, jež jsem zaštítila značkou Kave. Pět let jsem značku budovala sama. Dnes už jsme na vše dvě. 

Věděla jste něco o botách, než jste se do toho pustila? 

Narodila jsme se ve Zlíně, můj praděda byl švec a děda s babičkou pracovali v Baťových továrnách celý život. Měla jsme tedy k botám vždycky blízko. Studovala jsme design obuvi na Uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti, následně pak stejný obor na Univerzitě Tomáše Bati. Díky univerzitě jsem studovala jeden semestr v Polsku, pak v Lotyšsku a Izraeli. Izrael jsme si zamilovala tak, že jsem si půlroční stáž prodloužila na dva roky a tato země se stala mým druhým domovem. Žádala jsem tehdy o vízum, abych tam mohla zůstat, ale nedostala jsem ho. Díky mé profesorce Elioře Ginsburgové jsem ale získala stipendium pro magisterské studium na holandském institutu zaměřeném na inovace v obouvání. Část studia probíhala v Holandsku, část v Číně a Itálii. Díky získaným kontaktům jsem pracovala několik let jako konzultant, designér na volné noze a developer pro velké značky a cesty do Asie se pro mě staly rutinou. V současnosti také působím na Univerzitě Tomáše Bati, kde předávám své zkušenosti studentům.

Eva Klabalová měla k obuvnictví vždy blízko. Její značka Kave Footwear nyní dodává i do USA či do Kanady. (Foto: Petr Huser).  

Měla jste na začátku pro Kave Footwear investora?

Žádného investora jsem neměla. První výrobu jsem financovala ze svých vlastních úspor, investovala jsem asi padesát tisíc korun. Tomu také odpovídalo množství vyrobených tenisek. Byla jich necelá stovka. Krabice s teniskami jsem měla uskladněné na skříních v obýváku v domě rodičů. Sem si pro ně také jezdili první zákazníci. Jakmile se prodaly, za vydělané peníze se vyrobila nová kolekce a pak další. Množství modelů se postupně rozrůstalo a v minulém roce jsme vyrobili a prodali přes tři tisíce párů.

PŘEČTĚTE SI: Oblečení, ze kterého nikdy nebude odpad. Nilmore chystá revoluci v textilnictví

Jak jste organizovala počáteční výrobu? 

Začátky nebyly jednoduché. Když jsem přišla s nápadem zpracování zbytkových materiálů a odpadu, mnoho lidí v okolí mi říkalo, že je to blbost a že to určitě fungovat nebude. A to bylo něco přesně pro mě. Věřím totiž, že všechno jde, stačí pouze chtít. Měla jsem v továrně štěstí na skvělé lidi, kteří mi velmi pomohli k tomu, aby nezůstalo pouze u prototypů.

Nyní vyrábíte na strojích po Baťovi, jak jste se k nim dostala? 

V Baťově době se všechny stroje dělaly poctivě a z velmi odolných materiálů. A to je důvod, proč stále slouží. Pracuji s dílnou ve Zlíně, kde právě tyto stroje stále jsou. Zastávám názor, že inovovat neznamená investovat velké množství financí do nového vybavení. Ty nejlepší inovace vychází z nutnosti použít to, co již máme, zcela novým, unikátním způsobem. Jedná se tedy o aplikaci inovativního myšlení a zajetých výrobních procesů. Výsledkem je pak zcela nový produkt vyrobený za pomoci starého strojního vybavení.

Boty Kave Footwear se vyrábějí na starých tradičních obuvnických strojích. (Foto: Petra Kopásková)

Odkud máte materiály pro výrobu? 

Základním materiálem se staly zbytkové kousky gumy, které se povalovaly v továrně. Začala jsem je sbírat a lisovat je různými způsoby do sebe. Tak vznikaly úplně první tenisky. Od začátku jsem ale chtěla najít způsob, jak recyklovat již onošené tenisky. Recyklovat boty je však velmi obtížné, jelikož se skládají z mnoha částí vyrobených z rozdílných materiálů. Po pěti letech se mi ale podařilo najít způsob, jak na to. Dnes už můžou zákazníci posílat zpět své onošené Kave tenisky. Já je vyčistím, rozdrtím a materiál použiji pro výrobu nových podešví. Zatím ale nemůžu recyklovat tenisky jiných značek, jelikož je velmi obtížné zjistit jejich přesné materiálové složení. Znát ho je pro mě nesmírně důležité. Způsob, jakým jsou tenisky Kave vyráběny, mi umožňuje otevírání témat, jako je právě recyklace, lokální výroba, ochrana životního prostředí. Je to vlastně šíření osvěty.

Vyrábíte i z kávové sedliny. Kde berete tu? 

Každý den se po světě vypijí biliony šálků kávy a tisíce tun kávové sedliny se vyhazují. Ano, někdy se používají jako hnojivo, ale stále to není zcela běžné. Tak proč nevytvořit z kávy boty? Začala jsem spolupracovat s kavárnou Mr. Coffee ve Zlíně, další kolekce pak vznikala s pražírnou Coffeespot, se kterou spolupracuji i v tomto roce. Když u nich vypijete kávu, já vyzvednu lógr, vysuším ho a použiji spolu s kaučukem na výrobu podešví. V každé botě je dávka z jednoho espressa. Ozývá se mi stále více kaváren, které chtějí spolupracovat. A mě to nesmírně těší. Dalším materiálem, se kterým teď pracujeme, je také dřevo nebo čaj.

PŘEČTĚTE SI: Zabodovali s jedlými kelímky na kávu, teď mají v plánu pivní sklenici s příchutí sýru a slaniny

Říkala jste, že ročně prodáte zhruba tři tisíce párů Kave tenisek. Které typy jsou nejoblíbenější? 

V posledních měsících je to dokonce kolem čtyř set párů měsíčně, tedy ročně by to bylo k pěti tisícům prodaných párů. A to je pro mě takový strop. Tenisky vyrábíme v limitovaných kolekcích a díky použité technologii je každá teniska absolutním unikátem. Když se vyprodají, už nejsou ty stejné vyrobeny znovu. Poptávka je teď mnohonásobně vyšší, ale opravdu si zakládám na tom, aby si značka udržela svoji jedinečnost. Proto není mým cílem prodávat desetitisíce párů, ale držet unikátnost. Třeba modely vyrobené ve spolupráci s tatérem Ondrashem se staly sběratelskými kousky. A které tenisky jsou neoblíbenější? Jsou to černé kotníkové s bílo-černou podešví. Dalšími jsou pak právě pestrobarevné Ondrashe.

 

S tatérem Ondrashem vyrobila Kave Footwear barevné tenisky. Stojí kolem dvou tisíc korun. (Foto: Petra Kopásková)

Jaký je nyní váš obrat?  

V prvním roce jsme vyrobili zhruba sto párů a loni to bylo zhruba tři tisíce párů. Průměrná cena tenisek je 2250 korun. Výpočet obratu už nechám na každém čtenáři (roční tržba je tedy cca 6,7 milionů korun, pozn. red).

Kolik máte zaměstnanců? 

Oficiálně žádné, Kave není firma. Jsem to já tvořící pod touto značkou. Mám kolem sebe ale úžasné lidi, kteří se pro Kave nadchli stejně jako já a pracujeme na základě dohod. Je to Vendy, která vyřizuje objednávky, fotograf Petr Huser a partnerské duo Strawbeery production točící videa, Lucka Trejtnarová a další lidé, bez kterých by značka fungovat nemohla. 

Zatím prodáváte jenom přes e-shop. Plánujete, že byste zřídila i kamennou prodejnu? 

Neplánuji. Tím, že jsou tenisky vyrobené v limitovaných kolekcích, prodávají se hlavně přes e-shop. Některé modely se vyprodají doslova přes noc. Baví mě na tom ta dynamika. Je ale jasné, že nakupovat boty on-line není jednoduché. Proto spolupracuji s Bárou Polákovou, která má tenisky ve svém obchůdku v Praze na Vinohradech, dále je najdete v Dark Storu na Letné, v Ostravě v Etic butiku a ve Zlíně v Red Bricku a v showroomu Pro.story. Tato propojení spolupráce mě nesmírně baví.

Kdo jsou vaši nejčastější zákazníci? 

Samotnou mě překvapuje, že zákazníky jsou snad všechny věkové skupiny. Jsou to mladí, ale vůbec není výjimkou, že je zákazníkům i šedesát a víc. Tou největší skupinou jsou ale ženy od dvaceti do pětatřiceti let, pánů je o něco méně. Velká část objednávek ale pochází ze zahraničí. Standardně posílám tenisky do USA nebo Kanady, hodně také třeba ho Holandska. Mám z toho velkou radost.

Černobílé tenisky Kave Footwear se prodávají nejvíc. (Foto: Vendula Truncová)

Jaké máte s Kave Footwear plány do budoucna? 

V dalších měsících mě čeká práce na nových modelech. S Ondrou Konupčíkem, tedy Ondrashem, dokončujeme design nového modelu naší spolupráce. Co se týká vývoje, chci nadále pracovat na možnostech recyklace tenisek. Toho už si všimla i brazilská značka Melissa, která projevila velký zájem o spolupráci.

Takže ani nehledáte silného investora? 

V současné době nehledám. Vyhovuje mi řídit značku sama a budovat ji malými krůčky. Nechci růst velkým tempem. Můj názor se ale může samozřejmě změnit.

Na úvodním fotu Eva Klabalová. Autor: Jenya Mosk Photography 

Zuzana Keményová

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
SJ Ads
Přečtěte si dále
Související témata: Eko, Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články