Bezmála rok a půl roku jste prostřednictvím časosběrného projektu StartupJobs Newsroom mohli nahlížet do útrob tří startupů a sledovat, jak se „perou“ s koronavirem, růstem i dalšími nečekanými výzvami. Nyní kapitolou z níže uvedených důvodů uzavíráme a je čas na závěrečné ohlédnutí.
Přesně před dvěma lety jsme poprvé začali hovořit o novém projektu, ve kterém jsme chtěli tak trochu jinak nahlédnout do fungování začínajících startupů. Chtěli jsme se jejich zakladatelů v pravidelných intervalech ptát, co se jim povedlo, s čím bojují a jaké mají plány, aby mohli čtenáři sami vyhodnocovat, které rozhodování je lepší, a která se naopak nevyplácí.
Oslovili jsme několik startupů a nakonec jsme pro Časosběr dali dohromady skupinku tří „odvážlivců“, Explorio působící v oblasti travelu, Grason v oblasti gastronomie a Encubate v oblasti vzdělávání.
Koronavirus úřadoval
Původně se měl účastnit také projekt Blabu, který přes internet propojoval lektory a studenty angličtiny. Se zakladatelem Petrem Kováčikem jsme se setkali a udělali rozhovor, ve kterém svůj startup představil. Než jsme ale odstartovali první kolo Časosběru, dostalo se Blabu do potíží. „Po protahovačkách nám couvl investor kvůli covidu a reálně teď řešíme přežití Blabu. Covid se nás bohužel nejen dotknul, ale spíš sejmul, protože Blabu jako projekt není schopný ještě sám přežít bez financování,“ napsal nám koncem loňského května Petr s tím, že z Časosběru odstupuje.
Nakonec Blabu na jaře 2021 úplně skončilo. Petr Kováčik okolnosti neúspěchu popsal v rozsáhlém rozhovoru, ve kterém zmínil i následující: „Byl jsem paradoxně rád, že je lockdown – já nevidím lidi z firmy a oni nevidí mě. Velmi těžko se mi skrýval ten obrovský stres, když jsem věděl, že mi právě přišel e-mail od investora, který nemá zájem a přeje nám hodně štěstí.“ Pád Blabu jsme tedy nesledovali v přímém přenosu, ale Kováčik ho popsal až zpětně.
O dopady koronaviru na fungování začínajících projektů jsme ale ochuzeni nebyli. Startupy Explorio a Grason, zaměřující se na dvě nejvíce zasažené oblasti (travel a gastro), nepříznivou situaci intenzivně prožívaly a zakladatelé Karel Mařík (Grason) a František Peterka (Explorio) v jednotlivých kolech Časosběru popisovali, jak čelili lockdownům i chaotickým rozhodnutím vlády. Koronavirová situace nakonec vedla k tomu, že Grason se z úzkého zaměření na gastro transformoval na komplexní tržiště pracovníků a pracovních nabídek, a bylo zajímavé tento vývoj aktivně sledovat. A změny ve fungování realizovalo také Explorio.
Cenné zkušenosti
Fází hledání si prošel také startup Encubate, který se do Časosběru připojil po prvním kole. Jeho zakladatel a CEO Zdeněk Fred Fous projevil zájem o účast a šéfredaktor Václav Lang tomu dal zelenou. A bylo to dobré rozhodnutí, protože jsme mohli sledovat, jak se Encubate, vyvíjející e-learningovou platformu pro začínající podnikatele, „popral“ s hledáním správné cílové skupiny. Zdeněk otevřeně hovořil o některých chybách a o tom, jak se poučil, což je ve výsledku přínosné pro všechny čtenáře ze startupové komunity.
Právě cenné zkušenosti, o které se zakladatelé v rozsáhlých rozhovorech pravidelně dělili, byly důvodem, proč jsme časosběrný projekt realizovali. Cílem bylo, aby se i další zájemci o podnikání a lidé působící ve startupech mohli inspirovat úspěchem jiných, vyhnout se stejným chybám a dozvědět se, jak reagovat v krizových situacích. Věříme, že se nám to alespoň do určité míry podařilo.
Otázka otevřenosti
Určitým zklamáním pro nás ale byly dvě věci. Na začátku jsme dlouho nemohli najít se zakladateli shodu na tom, do jaké míry se otevřou a jaká interní čísla nám poskytnou. Původní ambice byly větší a očekávali jsme, že startupy budou sdílnější. Leč se ukázalo, že se startupy (a nejen ty v Časosběru) často zdráhají „pouštět ven“ cokoliv konkrétnějšího. O co více se snaží zdůrazňovat to pozitivní, o to striktněji nechtějí hovořit o konkrétních číslech, zvláště pokud hrozí, že by mohla vyznít negativně.
Výjimkou nejsou ani situace, kdy zakladatelé či PRisté v rámci autorizace opakovaně pozměňují svá vyjádření a někdy řeší i každá jednotlivá slovíčka v textu. Nutno dodat, že to neplatilo jen u Časosběru, obecně se stále častěji při rozhovorech setkáváme s tím, že péče o image firmy převyšuje únosnou míru. Ve výsledku se poté v médiích zaměřených na startupy ve větší míře objevují i fascinující příběhy úspěchů, které ale občas bývají „vyšperkované“ jen na papíře.
Tento fenomén výstižně popsal i podnikatel Roman Nováček v rozhovoru pro Newsroom, zmínil mimo jiné toto: „Jsme chyceni do spirály, kdy se o firmě napíše, že je úspěšná, vnímá se jako úspěšná a inspiruje někoho dalšího. Celé je to postavené na chybném základu, a kdo se nechá takovým článkem inspirovat, skončí u toho, že pálí cash, lidem platí málo či vůbec a nemá na trhu žádný zásah. Dokázal jedině to, že se o jeho firmě hezky psalo.“
Trable s termíny
Druhou komplikací při vzniku jednotlivých kontrolních kol Časosběru bylo opakované nedodržování termínů při dodávání odpovědí. Občas jsme měli pocit, že se odpovědí od zúčastněných startupů nedočkáme, zpoždění navíc komplikovala publikaci, protože informace dodané ostatními mezitím zastarávaly. „Omlouvám se za zpoždění, máme toho teď hodně,“ znělo obvyklé zdůvodnění.
I když nás malá časová flexibilita startupů trápila, přesto jsme pokračovali. Ale když nakonec ve 3. kontrolním kole Explorio své odpovědi bez zdůvodnění nedodalo vůbec, rozhodli jsme se po dlouhé úvaze Časosběr ukončit. „Vážíme si zájmu čtenářů o tento náš dlouhodobý projekt a stejně tak i startupů, které se rozhodly do něj spolu s námi jít,“ uvedl šéfredaktor Václav Lang.
„Nicméně jsme postupně víc a víc naráželi na překážku v podobě nepříliš flexibilní komunikace při realizaci jednotlivých kol, a tak jsme se rozhodli pilotní řadu Časosběru zastavit. Mrzí nás to, ale právě i tohle jsme se za uplynulý rok a půl naučili. Tedy že podobná rozhodnutí bývají součástí budování úspěšných projektů. Občas je zkrátka lepší kousnout ve správnou chvíli do kyselého jablka a napřít energii novým směrem,“ uzavřel šéfredaktor.
PŘIPOMEŇTE SI JEDNOTLIVÁ KOLA ČASOSBĚRU:
1. kolo
Podíváme se startupům „pod kůži“: StartupJobs spouští unikátní časosběrný projekt
ČASOSBĚR: Nováček Encubate po pár měsících mění cílovku i koncept
2. kolo
ČASOSBĚR: „Vánoce jako příležitost.“ Grason rozšířil záběr mimo gastro a chválí si růst
ČASOSBĚR: Explorio se „proplétá“ koronavirovou situací a chce změnit podstatu rodinného turismu
3. kolo
4. kolo
ČASOSBĚR: Encubate bojuje s „drahými“ vývojáři, ale tým i počet zákazníků se rozrůstá
ČASOSBĚR: Opětovný restart byl náročný. Grason chystá novinku, která startup posune dále