Snižovat ekologický dopad firemních akcí a festivalů a naučit lidi dávat odpadu nový smysl. To jsou základní cíle projektu Redekorace, za kterým stojí event manažerka Věra Hošková. Vadilo jí, kolik odpadu vytváří agentury při pořádání akcí. Začala proto nabízet workshopy pro veřejnost, poradenství pro eventové agentury i dekorace vyrobené z již použitých materiálů. V šatech z její dílny se dokonce měla v březnu objevit také česká zástupkyně na Miss Eco International v Egyptě. Kvůli šíření koronaviru je ale soutěž posunutá až na konec května a Věra Hošková se teď věnuje například šití roušek.
Témata ekologie i tvorby Věru Hoškovou podle jejích slov zajímala už od dětství. Jelikož se ale bála, že by se ani jedním neuživila, nakonec vystudovala ekonomii. „Zaměřila jsem se především na oblast cestovního ruchu a začala se věnovat mimo jiné i kongresové turistice. Odsud byl už jen kousek do event managementu. Organizovala jsem vše od firemních akcí po festivaly jak v agenturách, tak přímo ve firmách jako produkční,“ popisuje své začátky pro StartupJobs Newsroom Věra Hošková.
Všechny projekty podle ní spojovala jedna věc. A to nadprodukce. „Obrovská nadprodukce byl společný jmenovatel všech eventů. Pořadatel totiž musí vždy počítat s vyšší účastí a mít všeho dostatek. Tak aby nikomu z účastníků nic nechybělo. Obvykle se počítá deset procent navíc. Jenže běžně pak tato část zbude. A není to pouze občerstvení. Jsou to i tiskoviny, reklamní předměty, rekvizity, obaly. Které už často nelze použít na jinou akci,“ přibližuje Hošková.
Zakladatelka Redekorace Věra Hošková spojuje témata event managentu a ekologie
Plýtvání a sklady praskající ve švech jí nakonec začaly vadit natolik, že se rozhodla téma ekologie a udržitelnosti v oblasti event managementu řešit. „Na začátku jsem se alespoň snažila používat věci z předchozích akcí. Materiály jsem přetiskla, přešila,“ vzpomíná Věra Hošková. Brzy ale přišla zakázka na kompletní výzdobu pro nově otevřený prostor. „V té době to byla holá stavba, kde zatím nebyly ani rozvody. Chtěli, abych vytvořila dekorace, osvětlení a rekvizity. Zároveň chtěli, aby bylo všechno z odpadu a aby to působilo extravagantně. Původně jsem zakázku ani nechtěla vzít, protože jsem měla obavy, zda zvládnu vytvořit všechno pouze z místního odpadu,“ říká Hošková. Nakonec se jí s kolegou podařilo vytvořit z betonové drenáže, starých kabelů, PET lahví či odřezků ze svátečních věnců natolik působivou instalaci, že se rozhodla této práci věnovat naplno.
Veřejnost učí nevyhazovat staré věci, firmy šetřit na výzdobě
Dnes nabízí Věra Hošková kromě ekologických eventů i přednášky a workshopy. „Organizace mají velmi často zájem o aktivity pro zaměstnance nebo širší veřejnost, kde společně tvoříme z firemního odpadu. Také jsme měli spouštět vzdělávací program na jedné základní škole. Zahrnuje přednášku o cirkulární ekonomice nebo tvoření ze školního odpadu. To je teď ale samozřejmě přeloženo na neurčito,“ dodává Hošková.
Dalším plánovaným projektem je Redekorace2, v rámci kterého chtějí nabízet sdílení dekorací mezi firmami. „Vstupní haly či recepce bývají často něčím vyzdobeny. My bychom chtěli nabídnout instalace z použitých materiálů. Po čase, až by firmu výzdoba omrzela, bychom ji přeskládali a přesunuli do prostor další organizace,“ vysvětluje Hošková.
Projekt Redekorace nabízí výzdobu z použitých materiálů na akce i do kanceláří
Podle ní je ale téma upcyclingu, tedy práce s již použitým materiálem a jeho přetvoření v něco nového, v Česku teprve v začátcích. „Jednotlivci i firmy ho začínají zkoumat a přemýšlet nad tím. Často se ale pletou pojmy recyklace a upcyklace. To jsou dvě rozdílné věci. Recyklace mění strukturu a vytváří zcela novou druhotnou surovinu. To my neděláme. Ani to neumíme,“ upozorňuje Věra Hošková. V rámci Redekorace nabízí právě druhý zmíněný proces, tedy upcyklaci, kdy materiál pouze očistí a udělají z něj nový produkt. „Je pravda, že někteří lidé se pak diví, že produkty z odpadů prodáváme. Čekají, že když je lampa například z PET lahví, tak bychom ji měli dávat zadarmo,“ podotýká Hošková.
Čeští marketéři se učí myslet ekologicky
Mezi organizátory akcí a marketéry ale zájem o služby Redekorace podle Věry Hoškové roste citelně. „Řada českých firem má totiž mateřskou společnost v zahraničí a vztahují se na ně nově různé ekologické standardy. Před pár týdny jsem tak například pro jednu agenturu zpracovávala strategii na takzvané cirkulární eventy. Tento typ akcí se od počátku plánuje tak, aby měly co nejmenší uhlíkovou stopu, nízkou spotřebu energie a vody. Aby byla zvolena vhodná lokace v blízkosti veřejné dopravy a lidé tak nemuseli přijíždět auty. Řeší se redukce odpadu,“ přibližuje Věra Hošková.
Právě na jedné takové akci se měla na konci března práce z dílny Redekorace objevit. V šatech od Věry Hoškové měla Českou republiku reprezentovat Amálie Foltýnová na soutěži krásy Miss Eco International v Egyptě. Jednou z podmínek totiž bylo, že všechny soutěžící musí mít ekologické róby. „Pro českou zástupkyni jsme vytvořili šaty z bublinkové fólie, reklamních bannerů a textilního odpadu. Kromě toho má i bohatou bižuterii z PET lahví. Bohužel ale přípravy pozastavila současná situace, takže tady šaty zatím čekají na vyzvednutí,“ dodává Věra Hošková. Její ekologický model se ale možná objeví na egyptském mole už na konci května, na kdy organizátoři soutěž přesunuli.
Foto: Redekorace