„Vždycky jsem chtěl mít poskoka.“ Zakladatel myTimi Jan Skovajsa o zákulisí svého startupu i plánech pro Německo

„Vždycky jsem chtěl mít poskoka.“ Zakladatel myTimi Jan Skovajsa o zákulisí svého startupu i plánech pro Německo

2. zář 2019 David Budai 6 min

Otravují vás fronty na úřadech, nebo se vám jen nechce zdlouhavě zařizovat dovolenou? Podobně „nudné“ činnosti můžete snadno delegovat, protože v Česku už přes rok funguje služba myTimi, nabízející asistenty na cokoliv. Startup založil Jan Skovajsa, který nyní chystá expanzi do Německa. V rozhovoru pro Newsroom StartupJobs prozradil, v čem je unikátní oproti předchůdcům, kteří většinou během pár měsíců zkrachovali. A poodhalil zákulisí fungování firmy, která jen za letošek vygenerovala obrat ve výši 8 milionů.

Jan Skovajsa ten den někdy během roku 2017 trávil už několik hodin na úřadu kvůli vyřízení formality, byl rozladěný a potýkal se s neochotnými lidmi za přepážkou. A právě tehdy ho napadlo, že by bylo fajn, kdyby takovou věc mohl delegovat na někoho jiného.

„Vždycky jsem chtěl mít svého poskoka, někoho, komu bych mohl zaplatit, aby za mě něco udělal. Jsem hodně zaměřený na to, abych svůj čas využíval efektivně. Hodně činností navíc mohou udělat jiní lidé rychleji, levněji a lépe než já,“ říká Skovajsa v rozhovoru pro StartupJobs Newsroom.

Lidé neradi plýtvají časem

Okamžitě začal tuto myšlenku rozvíjet a během tří měsíců byl na světě projekt osobních asistentů myTimi. „Většinou nemám ve zvyku něco jen zkoušet, já věci dělám. Pobavil jsem se s partnery, kteří měli shodou okolností podobnou vizi, pak jsme do toho poslali první peníze a rozhýbalo se to. První půlrok jsme hlavně zkoušeli, jestli je to životaschopné a jestli na tu myšlenku někdo slyší. Je zajímavé, že to hodně rezonuje, lidé neradi plýtvají svůj čas,“ říká.

Služba myTimi byla spuštěna začátkem roku 2018 a nyní dobře funguje hlavně v Praze a Středočeském kraji. Celkem 15 asistentů (označují se jako Timíci) už pomohlo lidem splnit více než 15 tisíc úkolů a celkem má služba asi 5000 zákazníků, z nichž přibližně 860 ji využívá pravidelně i několikrát měsíčně.

Hlavně města „milion plus“

V některých dalších českých městech funguje myTimi omezeně. „Ostatní města nejsme schopni obsloužit v takové kvalitě. Službu má smysl nabízet ve chvíli, kdy jste schopni ji dodat v nějaké minimální kvalitě, a to v menších městech nejsme. A nemyslím si, že do budoucna se to změní, v Čechách jsou města moc malá. Cílíme na milion plus, kde tomu nahrává hustota města,“ vysvětluje podnikatel.

Rušný den v kancelářích myTimi v pražských Holešovicích.

Momentálně se chystá na expanzi do Německa, kde si nyní dělá rešerše a analýzy trhu, v hledáčku má v tuto chvíli Berlín. Podle Skovajsy je výhodou, že firma bude v této zemi potřebovat relativně málo zaměstnanců, většinu věcí a technických záležitostí si totiž může dodávat z Česka.

První asistenti by se tam mohli objevit už v příštím roce. Hodně ale bude záležet na tom, jestli se firmě podaří získat dostatek peněz od investorů. „Řešíme nové investiční kolo, které otevíráme i pro větší institucionální fondy. Mělo by jít o 12 miliónů korun a řádově počítáme, že investoři získají dalších 15 až 30 procent,“ vysvětluje Skovajsa, který nyní sám vlastní 75 procent firmy. Zbylých 25 procent si rozdělili angel investoři, kteří společně s ním investovali do počátečního rozvoje.

„Máme po roce a půl ověřený business model a tušíme, co lidi chtějí a vyhledávají. Takže pro nás jsou to v podstatě peníze na marketing. Jsme nyní na break even, pokud jde o mzdy a ostatní výdaje, další peníze jsou potřeba v podstatě jen pro získávání nových zákazníků, a tudíž urychlení růstu,“ vysvětluje s tím, že na růst se nyní chce primárně soustředit.

Ziskoví „klidně“ za půl roku

„Za poslední půlrok jsme hodně pracovali na zefektivnění systému, což se nám podařilo díky technologickým vylepšením. Zdvojnásobili jsme efektivitu asistentů, takže jsme nemuseli moc nabírat. Můžeme být ziskoví klidně za půl roku, akorát se zbytečně zbrzdí růst. Čím větší růst chcete, tím více musíte utratit za marketing a podpůrné aktivity, takže jste v minusu. Když se smíříte s tím, že budete růst třeba jen 2 nebo 3 procenta, tak můžeme být v zisku rychle,“ říká s tím, že v případě myTimi by chtěl růst výrazně rychleji.

Expanze je pro Skovajsu důležitá, přestože by firma mohla vydělávat i bez ní. Kdybych byl hodně konzervativní, tak potenciál jen v Česku je někde kolem 70 a 80 milionů ve službě. Což je řekněme střední firma, ale ve službách je to spíše větší firma. Už letos máme něco kolem 8 milionů korun a do konce roku odhadujeme obrat 13 milionů. Ale bylo by samozřejmě lepší, kdyby se připojilo Německo, USA nebo Jižní Afrika,“ myslí si Jan Skovajsa.

Timíkům lidé nejčastěji zadávají vyřízení záležitostí na úřadech, různých pochůzek a nyní v létě zařizování dovolených nebo přípravu itinerářů na výlety. Hodí se také na čekání v nejrůznějších frontách, třeba lístky do žádaného divadla nebo na speciální mince, které u různých příležitostí vydává ČNB. Muži, kteří službu využívají častěji, chtějí různé sekretářské činnosti, vyřizování e-mailů nebo administrativu, ženy zase odvézt auto na výměnu gum nebo do myčky. Nejčastěji lidé službu jednou vyzkoušejí, a pokud jsou spokojeni, začnou asistenta využívat častěji. „Pak na ně házejí, co je napadne,“ glosuje zakladatel.

Chytrý kurýr, vyřízení úřadu, plánování dovolené. Češi se učí delegovat běžné činnosti. (myTimi)

Námitka ukazuje zájem o službu

S reklamacemi se firma setkává jen minimálně, dlouhodobě se pohybují pod jedním procentem. „Minulý měsíc to bylo 0,3 procenta. Když reklamace nastane, v podstatě vždy řekneme: Máte pravdu, omlouváme se, nesplnili jsme to. Někdy to není úplně chyba naše, ale může za to třetí dodavatel. Ale už dříve jsem se naučil, že když zákazník vznese námitku, tak mu na té službě záleží. Když námitku dobře vyřešíte, můžete získat poměrně silného uživatele,“ říká Skovajsa.

Od začátků míří myTimi i do firem, ať už na bázi B2B, kdy na ně delegují různé práce, nebo jako benefit pro zaměstnance. V prvním případě už jde o 60 až 70 firem, u benefitů jich je zatím méně než deset. Oba segmenty rostou, jen v červenci přibyly další tři firmy.

Právě v rámci benefitů počítá Skovajsa s významným růstem. „Benefity porostou, v zásadě je to tak, že zaměstnavatel řekne: Máte 1000 korun na myTimi, abych vám ušetřil čas a mohli jste ho trávit se svou rodinou nebo svými koníčky. Dobří zaměstnavatelé si všímají, že lidé chtějí mít více volného času, a toto je jedna z cest,“ popisuje.

Základem je kvalitní asistent

Skovajsa je přesvědčen, že oproti konkurenci má myTimi výhodu nejen v efektivitě práce, ale také v tom, že výběru Timíků věnují obrovskou pozornost. „Obrovskou roli hraje to, že asistenti jsou velmi dobří. Jsme hodně zaměřeni na to, aby byli vzdělaní, prochází psychotesty a testy pozornosti a několika výběrovými koly,“ zdůrazňuje s tím, že ledabylé vybírání by se rychle vymstilo. Ostatně právě na tom podle něj „dojela“ většina konkurence.

„Konkurence vzniká a zaniká. Buď nabírají hloupé a špatné lidi, kteří nedokážou dodat službu a zákazník je nezajímá. Nebo nabírají chytré a drahé lidi, ale pak nejsou schopni „managovat“ náklady. Většinou se udrží na trhu půl roku,“ myslí si Jan Skovajsa. A dodává, že největší konkurencí jsou pro něj v tuto chvíli specializované služby jako Rohlík (online supermarket) nebo DoDo, což je chytrý kurýr. A to proto, že zařizují právě takové činnosti, které by mohli udělat asistenti myTimi.

„Vím, co chci v šedesáti“

Třicetiletý Jan Skovajsa má nyní myTimi jako podnikatelskou prioritu, nebojí se ale mentorsky a investičně podílet i na dalších projektech, zejména v oblasti automatizace a robotiky. „Mám dlouhodobý cíl, jak na tom chci být v šedesáti. A jediná relevantní cesta, jak se tam dostat, je úspěšně podnikat. Jinak by to musela být obří náhoda. Být zaměstnancem není možnost,“ říká s tím, že jen málo lidí se odváží opustit stabilní práci a vzít na sebe finanční riziko podnikání.

„Lidi se obecně hodně bojí nebezpečí a jít do neznáma. Je to vystoupení z komfortní zóny. Většině chybí know-how, ale to je trochu Hlava 22, protože know-how získáte jen podnikáním,“ dodává v rozhovoru.

Autor: David Budai

Foto: Archiv myTimi a J. Skovajsy

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články