Minimum vody, žádná půda a zdravější rostliny, které plodí po celý rok. Podle zakladatelů společnosti Numazon Česko teprve čeká modernizace zemědělství v podobě hydroponie. Tedy bezpůdního pěstování, ve kterém si rostliny vystačí pouze se substrátem a živným roztokem. Ačkoliv se nyní Numazon zaměřuje především na zemědělce a větší provozy, v budoucnu plánuje nabídnout řešení i domácnostem. Kromě toho chystá expanzi a provoz vlastních skleníků, ve kterých budou zájemcům vysvětlovat výhody hydroponie.
Tradičnímu velkokapacitnímu zemědělství na obrovských lánech půdy podle některých pomalu odzvonilo. Není totiž dlouhodobě udržitelné. Na řadě míst je už půda vyčerpaná, poškozená těžkou mechanizací či kontaminovaná syntetickými hnojivy a postřiky. Jinde klasické pěstování znemožňuje velmi suché a stále teplejší počasí. Jedním z trendů, které se proto v zemědělství začínají prosazovat, je hydroponie. Tedy pěstování zeleniny, bylin či květin bez půdy. Například americká NASA právě s hydroponií dlouhodobě experimentuje a označuje ji za farmaření budoucnosti.
Hydroponičtí pěstitelé si vystačí pouze s živným roztokem a inertním substrátem ve formě keramzitu, písku, štěrku nebo třeba kokosových vláken. Komplexní výživa se rostlinám dodává přímo v roztoku. Ačkoliv název může evokovat velkou spotřebu vody, podle jednoho ze zakladatelů společnosti Numazon Martina Artnera je opak pravdou. „Při hydroponickém pěstování je úspora vody přibližně devadesátiprocentní,“ upozorňuje Artner.
Místo bazénu čerstvé papriky i v zimě
Společnost Numazon, dříve fungující pod jménem Mikrolab, se na hydroponické pěstování soustředí od roku 2008 a vyvinula řadu hnojiv Jungle Indabox. Zatímco tehdy byl podle druhého ze spoluzakladatelů, Jana Gruzy, zájem mezi hrstkou nadšenců pro hydroponii, dnes už ji začínají zavádět do svých provozů například producenti rajčat, salátů, bylinek a dalších plodin. „Původně jsme se věnovali vývoji speciálního hydroponického hnojiva na konopí, které by bylo levnější a kvalitnější, než jaká se sem tehdy dovážela ze zahraničí. Postupně jsme ale vývoj i nabídku rozšířili o další řady hnojiv. Například Jungle Garden určenou pro jednotlivé kulturní plodiny. Před dvěma třemi lety jsme začali přidávat také automatizační prvky pro hydroponické pěstování,“ popisuje Gruza. Kromě toho navrhují hydroponické systémy na klíč a v budoucnu by mělo přibýt i modulární řešení.
Numazon si zakládá na lokálnosti. I hnojiva proto vyvíjí a vyrábí v Česku
Numazon se nyní soustředí hlavně na větší provozy. Jan Gruza věří, že jednou dojde i na domácnosti. „Vyčerpává se půda, zažíváme výkyvy počasí a na cenách některých potravin už to začíná být vidět. Myslím si, že některé rodiny budou chtít vlastní stabilní zdroj čerstvé zeleniny. Místo bazénu si pořídí hydroponický skleník a místo koupání pár dní v roce budou mít celoroční zdroj obživy,“ nastiňuje Jan Gruza možný scénář budoucnosti.
V Česku chybí odborníci. Numazon je nahradil automatem
Už nyní ale přibývá zájemců z řad menších českých zemědělců. „Vidí, že klasické půdní pěstování je dlouhodobě neudržitelné. Často už mají zcela vyčerpanou půdu nebo omezený provoz kvůli suchu. Což sice není případ letošního roku, ale řadu let předtím už sucho na české pěstitele doléhalo,“ říká Gruza.
Protože je podle něj hydroponické pěstování náročné, pomohl si Numazon technologiemi. „Náš automat zvládne v podstatě celý proces pěstování sám. Jediné, co zatím neumí, je sklízet. Jinak ale míchá a dávkuje zálivku, hlídá osvětlení, teplotu, kvalitu vzduchu. Díky tomu nepotřebuje pěstitel v podstatě žádné lidi, a navíc se minimalizuje chybovost,“ upozorňuje Gruza s tím, že v Česku zatím není mnoho odborníků, kteří by hydroponii skutečně rozuměli. Lidé tak často neumí celý systém optimálně nastavit a reagovat na potřeby rostlin adekvátně.
Numazon si několik technologických řešení pro automatizaci nechal i patentovat
Pokud je ale celý proces pěstování vyladěný, nabízí podle Jana Gruzy řadu nesporných výhod. Kromě úspor vody a nezávislosti na kvalitě půdy například možnost v podstatě celoročního pěstování, rychlejší vývoj rostlin a častější sklizeň, minimalizaci používání pesticidů a herbicidů i menší nároky na prostor. „Hydroponicky můžete pěstovat i ve sklepě, na střeše garáže nebo i na minimálních zahradách, které má většina domů v takzvané satelitní zástavbě,“ potvrzuje Gruza.
Vlastní skleníky a expanze do zahraničí
Na to, jak hydroponie funguje v praxi, se zájemci budou moci podívat od jara příštího roku ve dvou sklenících, které nyní Numazon chystá. „Koupili jsme nový objekt, který budeme rekonstruovat. Součástí bude i skleník a vnitřní pěstírna. Tak, aby se mohli zákazníci podívat přímo na živý provoz,“ potvrzuje Gruza.
Kromě toho plánují také expanzi do některých okolních zemí. „Výhledově bychom chtěli rozšířit naši nabídku i do Rakouska a Německa. Nicméně letošní rok nás poněkud zbrzdil, tak uvidíme, jestli se v příštím roce zase všechny plánované akce rozběhnou naplno,“ uzavírá Jan Gruza.
Foto: Pixabay, archiv společnosti Numazon