K výrobě ořechových másel je inspiroval pobyt v Kanadě, teď jich ročně prodají více než 50 tun

K výrobě ořechových másel je inspiroval pobyt v Kanadě, teď jich ročně prodají více než 50 tun

14. bře 2022 Patrik Kozlík 5 min

Na českém trhu patřili mezi první výrobce ořechových másel. Nyní už značka Šufan není pouze o speciálních máslech. Olomoucká firma vyrábí svoji čokoládu, ovesné kaše, povidla či granolu. Ze startupu dvou přátel, kteří začínali doma mixovat máslo na jednom americkém stroji, se stala zavedená značka s tržbami více než 30 milionů korun a vice než 50 tunami prodaných ořechových pochoutek.

Marek Dyntera a Matěj Zavoral společně před více než deseti lety odcestovali pracovně do Kanady, kde objevili kouzlo ořechových másel. Podle jejich slov byla pro Kanaďany ořechová másla stejně běžná jako pro Čechy například marmeláda. Po návratu do České republiky ale zjistili, že se nic podobného na tuzemském trhu neprodává. Zároveň se v hlavách dvou kamarádů rodily nejrůznější nápady na podnikání. 

„Měli jsme řadu byznysových nápadů. Matěj si dokonce otevřel restauraci. Ořechová másla nás ale nadchla a šli jsme do toho naplno. Zpočátku bylo těžké věřit, že se takové produkty na trhu stabilně uchytí, ale povedlo se,“ říká jeden ze zakladatelů společnosti Šufan Marek Dyntera. Přitom nechybělo mnoho, aby si Matěj otevřel vysněnou pekárnu v Kanadě nebo Marek zůstal u práce ve strojírenství.

Zákazníky si získali netradiční chutí

Společnou firmu zaměřenou na ořechová másla založili Dyntera se Zavoralem v roce 2014, v té době se ještě jmenovala Šufánek. Ale kvůli podobnosti s alkoholovou značkou Žufánek se před dvěma lety přejmenovali na Šufan. Po roce fungování jejich produkty nabízelo prvních deset kamenných obchodů, byznys s ořechovými másly se začal rozjíždět a v roce 2017 zakladatelé koupili také první pražírnu na ořechy. 

Příprava granoly.Příprava granoly.

 

„České zákazníky na začátku často překvapovala netradiční chuť, kterou do té doby příliš neznali. Z počátku byly jejich reakce někdy rozporuplné, ale od té doby se už hodně změnilo. Jde to vidět i s ohledem na rostoucí počet výrobců na trhu,“ říká Marek Dyntera.

Aktuálně kromě ořechových másel nabízí značka Šufan na svém e-shopu a ve více než 200 kamenných prodejnách ovesné kaše, granolu, kokosová hnízda či povidla. Nejoblíbenějším produktem jsou ale podle majitelů pořád ořechová másla, ty tvoří dvě třetiny z jejich prodejů.

„Slaný karamel od nás nečekejte“

Podle slov spolumajitele Lukáše Medka už v řadách másel nemají moc kam růst, proto raději přicházejí s jinými produkty. „Nechceme vymýšlet roztodivné kombinace másel jenom proto, abychom představovali nějaké novinky. Od nás se například zákazníci nikdy nedočkají příchuti slaný karamel. Klasická čistá ořechová másla jsou stejně nejlepší a ‚rvát’ do nich cukr pod záminkou, že přinášíme příchuť slaný karamel, nám zkrátka nepřijde správné. Rozšiřujeme se ale v nabídce dalšího sortimentu, přidali jsme například bezlepkové ovesné kaše a na podzim chystáme novinku, u které bude figurovat naše čokoláda,“ popisuje Lukáš Medek z firmy Šufan.

V celém sortimentu olomoucké firmy Šufan zákazník jenom těžko najde produkt, který by byl uměle doslazovaný, když už Šufan sladí, tak medem nebo panelou. Každý nový výrobek navíc konzultují s nutriční terapeutkou a cílem majitelů je přinášet na český a slovenský trh kvalitní a zdravé snídaně.

„Náš sortiment je plně bezlepkový. Se slazením jsme taky opatrní, až nám to občas někdo vyčítá. My vždycky ale říkáme, že například dosladit kaši si případně může každý doma sám. Cukr si doma ze směsi kaše ale asi těžko vyberete,“ dodává Lukáš Medek.

Spolumajitel firmy Šufan Matěj Zavoral ve výrobně.

 

Letos cílí na 45 milionů korun

Důkazem, že zakladatelé se svým nápadem nešlápli vedle, jsou mimo jiné neustále rostoucí tržby. V roce 2020 celkem tržby Šufanu činily zhruba 23 milionů korun, v loňském roce už tržby přesáhly hranici 30 milionů korun. Koronavirová pandemie je nijak nezasáhla a firmě se podařilo růst předem stanoveným tempem. Letos chtějí majitelé překonat hranici 45 milionů korun.

Aktuálně se v Šufanu věnují testování různých výrobních procesů čokolády, kterou teď využívají do ovesných kaší. Do budoucna by ji však rádi nabízeli v podobě své tabulkové čokolády. V nejbližší době se chtějí také zaměřit na to, aby byl jejich byznys ještě šetrnější k přírodě. Jak říká spolumajitel firmy Lukáš Medek: „Chceme, aby mělo naše podnikání přesah do životů všech našich zákazníků.“

Foto: Šufan

Patrik Kozlík

V minulosti působil v regionálních médiích a v Lidových novinách. Ve volném čase se zajímá o hry či technologie a je vášnivým fanouškem týmu FC Liverpool.

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články