Jeho úspěchu si před třemi lety všimla i přední tuzemská média. Jaroslav Benc získal pro svůj projekt na tvorbu vizualizací od Googlu inovační grant 35 tisíc euro a díky tomu se mohl začít naplno věnovat jeho rozvoji. Se svou službou Datamatic ale více než u médií, na která původně cílil, uspěl v IT segmentu. „O datové žurnalistice se hodně mluví, ale média za vizualizační služby příliš platit nechtějí,“ říká Benc v rozhovoru pro Newsroom StartupJobs a vzpomíná, jak se musel rozhodovat, jestli se bude nadále věnovat vývoji, nebo obchodu.
Brněnský vývojář Jaroslav Benc potřeboval vytvořit prezentaci se specifickou a přehlednou vizualizací, ale nikde nenašel jednoduchou službu, která by to umožňovala. Tak si ji jednoduše naprogramoval sám. A v roce 2014 vznikl online nástroj Datamatic, díky kterému je možné tvořit interaktivní datové mapy, grafy a další interaktivní vizualizace.
Nejprve na vývoji pracoval ve svém volnu a o víkendech, ale to brzy přestalo stačit. Musel se proto rozhodnout, jestli sežene investora, nebo vše „uloží k ledu“. A právě v té době se mu ozval Google, kterému se projekt líbil. V rámci své inciativy pro rozvoj technologií v žurnalistice The Digital News Innovation Fund (DNI), do které se Benc přihlásil, získal Datamatic 35 tisíc euro.
„Díky tomu jsem se Datamaticu začal věnovat na plný úvazek,“ vzpomíná Benc pro Newsroom StartupJobs. Psal se rok 2016 a on získal přibližně rok na to, aby nástroj technologicky doladil a sehnal zákazníky, kteří mu umožní další existenci.
Vlažný zájem médií
Podařilo se mu splnit podmínky grantu a zároveň získal desítky významných médií v Česku i zahraničí, z těch tuzemských šlo třeba o agenturu ČTK, Novinky.cz nebo Blesk. Své využití ale Datamatic našel i v rámci několika univerzit a nedávno ho zakoupilo také Brno v rámci projektu Data Brno. „Vizualizace je dnes nejen pro média nová forma, jak třeba zvýšit sdílenost na sociálních sítích. Máme video, obrázky a interaktivní vizualizace jsou další kandidát,“ říká Benc s tím, že klienty má dnes vedle Evropy také v USA, Rusku, Kolumbii či Japonsku a vizualizace jsou publikovány na více než tisícovce domén.
Datamatic vznikl v roce 2014 a nabízí dynamické datové mapy
Jenže se brzy ukázalo, že mnoha mediálním firmám se za službu nechce příliš platit. „Bylo to o tom, že ony si představovaly, že ty nástroje budou zdarma. Nebo ty částky byly dost nízké,“ vzpomíná vývojář s tím, že by v takovém případě bylo potřeba získat tisíce zákazníků, aby to uživilo celý tým.
Vývoj, nebo obchod?
Před Bencem se tak vynořilo další rozhodování, nyní spíše osobní: „Já jsem developer a nejsem úplně byznys osoba. Musel jsem se rozhodnout, jestli jít do salesu a zkusit to rozjet, nebo to vyvíjet dále. Když vypršel grant a zákazníků nebylo dostatek, řešil jsem i to, jestli zahrnout investora,“ vzpomíná.
Mnohem více peněz než z médií mu nakonec „přiteklo“ z IT odvětví. „Začal jsem hledat i jiné zákazníky. Ozvala se třeba britská firma, která nedělá online publikace, ale Business Intelligence (BI). Chtěla za nemalou částku koupit licenci. Šlo o prodej zdrojového kódu, aby ho mohli integrovat,“ říká Benc s tím, že nyní pro tuto firmu pracuje také jako kontraktor. Jen z této firmy tak má zakázky za více než dva miliony korun.
A právě v oblasti BI vidí Benc částečně i další budoucnost. Ukazuje se, že datové vizualizace v médiích jsou sice trendem posledních let a stále se o nich mluví, zatím to ale vypadá na zběsilý rozvoj. Kromě firmy Datamatic totiž vznikly i další obdobné projekty, žádný z nich ale nezaznamenal raketový růst.
„Je otázka, jakou mají budoucnost. Třeba Infogram, který byl ještě před Datamaticem, se před časem prodal. A ne úplně se jim dařilo, měli stále jen desítky lidí. I já jsem si ten kousíček zkoušel získat, a mám pocit, že to je hodně těžké. A je to nejen v Česku, ale i jinde v Evropě,“ konstatuje Benc s tím, že nyní pozorně sleduje třeba osud britského konkurenta Flourish, kterého Google momentálně aktivně podporuje.
Google otevírá dveře
Zpětně ale grant Googlu vnímá velmi pozitivně. Podle něj totiž podobná záštita dodává hlavně kredibilitu. „Toto zaštítění bylo důležité, třeba díky tomu do toho šla ČTK. A také bylo důležité networkování, Google uspořádal řadu eventů po Evropě, kam člověk mohl zajet. A když jsem řekl, že jsem součást projektu DNI, tak to otevíralo dveře,“ vzpomíná Jaroslav Benc
Letos v březnu Google rozdělil granty už po šesté. Tentokrát uspěla třeba již zmíněná Česká tisková kancelář (ČTK) a získala peníze na vývoj systému umělé inteligence, který dokáže automaticky na základě šablon vytvářet texty a přiřazovat k nim fotografie nebo další materiály (o umělé inteligenci v médiích jsme blíže psali zde). Na Slovensku zase uspěl vydavatel tamního Deníku N, a to na inovaci systému předplatitelů.
Autor: David Budai
Foto: Datamatic, archiv J. Bence