Péct vlastní kváskový chleba, vařit si doma nebo používat látkové pleny. To jsou některé z věcí, které zřejmě Čechy naučila nedávná karanténa. Právě nemožnost zaskočit po cestě z práce pro balík jednorázových plen a v řadě případů i více času na péči přiměl množství českých rodičů k nákupu látkových plen, které lze používat opakovaně. I díky tomu český výrobce Bamboolik hlásil v dubnu letošního roku nejvyšší obrat v historii firmy. Rekordní obraty ale zaznamenal také první český výrobce barevných jednorázových plen Kolorky, který ukazuje, jak je pro české rodiče důležitý vzhled plenek.
Když v roce 2012 spouštěly Zuzana Hloušková a Radka Martínková e-shop, chtěly nabídnout rodičům kvalitní látkové pleny, které jim samotným do té doby na trhu chyběly. Od počátku měly ale zároveň jasno v tom, že půjde o globální projekt. Firma tak nevznikla jako nadšený garážový projekt dvou maminek, ale jako konkurenceschopná globální společnost, která dnes dodává látkové pleny na trh v Německu, Francii, Rakousku, Belgii či Nizozemsku. „Nejvyšší prodeje máme v Německu. V Belgii jsou zase našimi plenkami kompletně vybaveny jedny jesle. A pro nizozemského partnera jsme letos vyrobili privátní značku plen QuQu Diapers by Bamboolik,“ říká pro Newsroom Startupjobs marketingová manažerka Bambooliku Monika Fiantová.
I v tuzemsku ale roste počet rodičů, kteří při přebalování svých dětí sáhnou raději po látkových plenách. Jednou z výhod, na které Bamboolik upozorňuje i na svých webových stránkách, je finanční úspora. Pleny sice stojí víc při prvotní koupi, díky možnosti je opakovaně prát si s nimi ale rodiče vystačí roky. Významnou roli při výběru hraje i ekologie. Jedno dítě totiž během dětství vytvoří kvůli jednorázovým plenám přibližně tunu těžko rozložitelného odpadu. Podle Moniky Fiantové je pak pro některé rodiče důležité i to, že jde o lokálního výrobce. „Část zákazníků to řeší a aktivně vyhledávají ryze české výrobky. Pro další skupinu je pak česká výroba příjemným bonusem. Samozřejmě jsou i zákazníci, kteří se po původu nijak zvlášť nepídí. V naší bublině ale převládají první dva typy zákazníků, za což jsme rádi,“ dodává Fiantová.
Rodiče řeší vzhled, ekologičnost i cenu plenek. Zdroj: Bamboolik
Prodeji látkových plen napomohla i nedávná karanténa. Řada rodičů byla totiž s dětmi stále doma a zajet nakoupit se stalo složitější. „Aktivity, které se předtím mohly zdát nepohodlné, třeba pečení vlastního chleba nebo praní plen, se nakonec ukázaly pro množství lidí jako přijatelné řešení s řadou pozitiv,“ vysvětluje Monika Fiantová.
Za prvních pět měsíců letošního roku se obrat oproti loňsku navýšil o pětadvacet procent. V dubnu letošního roku pak Bamboolik dosáhl zatím nejvyššího obratu ve své historii. „Nicméně není to tak, že by nám s karanténou zákazníci prostě spadli do klína. Šli jsme tomu naproti jak aktivní komunikací, tak prodejními akcemi. V začátcích firmy poptávka převyšovala nabídku. Přibližně poslední tři roky už to ale neplatí a musíme neustále aktivně rozšiřovat podíl na trhu,“ upozorňuje Fiantová.
Vzhled táhne i u plenek. Kolorky navýšily obrat téměř o 100 %
Důležitým faktorem, který rodiče při koupi posuzují, je i vzhled plenek. Řada z nich už nechce své děti přebalovat do obyčejných bílých plen. Na barevné a veselé potisky proto vsadil nejen Bamboolik, ale další úspěšný český projekt Kolorky. Janě Marii Chladové na českém trhu chyběly jednorázové pleny, které by byly nejen funkční, ale i hezké na pohled. A tak navrhla první designy Kolorek. „Kolorky byly první barevné plenky v Česku. A právě díky designu, který u nás chyběl, se staly populární tak rychle,“ potvrzuje Chladová.
Stejně jako Bamboolik ani Kolorky nezůstaly pouze na českém trhu. „V současné době prodáváme na Slovensku, v Polsku, Maďarku a Slovinsku. Poptávka ale přichází i z dalších zemí,“ říká Jana Marie Chladová.
Její designové pleny ale nemají být pouze estetické. Díky materiálům, ze kterých se vyrábí, nesou také označení eco. „Šetrnost k přírodě je důležitá jak pro mě, tak pro naše zákazníky,“ podotýká Chladová s tím, že v Kolorkách například nepoužívají chlór. Zároveň ale upozorňuje, že některé ekologičtější varianty mohou snižovat komfort dětí. V takových případech jde pak pro rodiče obvykle otázka šetrnosti k přírodě stranou. „V nabídce máme například Kolorky Nature, kde místo LDPE používáme bioplast z kukuřice. Tento materiál je výrazně jemnější, ale tím i méně prodyšnější. To znamená, že se snižuje komfort a miminka s citlivou pokožkou je pak nutné častěji přebalovat. Pro zákazníky je na prvním místě vždy komfort jejich miminka,“ dodává Chladová.
I čísla Kolorek svědčí o tom, že pěkný vzhled plenek je pro české rodiče stále důležitější. Podle Jany Marie Chladové totiž zaznamenali téměř stoprocentní meziroční nárůst obratu.