Český startup Threatmark podle pohybů myši dokáže odhalit, kdy jste u počítače vy a kdy hacker

Český startup Threatmark podle pohybů myši dokáže odhalit, kdy jste u počítače vy a kdy hacker

16. zář 2019 Martin Šebesta 3 min

Český startup Threatmark funguje na základě biometrických údajů. Každý uživatel má své typické chování, na jehož základě ho lze identifikovat. Hrozba je tak odhalena na základě nezvyklého chování uživatele – a to i třeba, pokud jsou přihlašovací údaje správné. Do chování se započítává nejen odkud a kam se přihlašuje, ale i jak píše na klávesnici nebo jak pohybuje myší. Oproti konkurenci je výjimečný v tom, že funguje na všech typech zařízení skrz jediný integrovaný analytický nástroj. Může být také nastaven, aby poskytl dodatečnou ochranu k už zabudovaným systémům.

Kyberzločiny ročně způsobí škody v hodnotě trilionů dolarů. V roce 2019 to byly dva triliony, což je zhruba 46 724 004 100 000 korun, přičemž do roku 2021 se tato částka pravděpodobně ztrojnásobí. Přitom polovina útoků je mířena vůči menším společnostem. Společnost Global Market Insights očekává, že trh pro boj s kyberzločiny bude mít do pěti let hodnotu 300 miliard dolarů. Tahle čísla jsou samozřejmě děsivá, ale ukazují také zatraceně velkou příležitost.

Jednou z vycházejících hvězd kyberbezpečnosti je i český startup Threatmark , který není na trhu žádným nováčkem. Společnost v roce 2015 založili Michal Tresner a Kryštof Hilar na základě o dva roky staršího nápadu. V roce 2017 firma dostala venture kapitál od investičního fondu Springtide Ventures, spadající do skupiny KKCG českého miliardáře Karla Komárka. Zároveň uzavřela dohodu s poskytovatelem internetového bankovnictví BSC.


V květnu letošního roku zažil Threatmark úspěch na prezentaci V4 startupů v nizozemském Rotterdamu. Threatmark se stal celkovým vítězem soutěže, ve které bylo nutné během sedmi minut prezentací a odpověďmi na otázky oslnit odbornou porotu. Jednou z nejdůležitějších hodnocených veličin bylo, nakolik je každý startup dobrou investicí, přičemž jednou z hlavních výhod soutěže bylo právě zviditelnění se před nizozemskými investory. Oficiální cenou byly dva zlaté vstupy na Global Entrepeneuship summit 2019. Jak ale říká sám Michal Tresner , výhra byla jen třešničkou na dortu – v době soutěže se totiž dozvěděl, že Threatmarku vyšel kontrakt pro devět mimoevropských zemí v hodnotě několika milionů euro.


8. - 10. října proběhne v Norimberku IT security veletrh it-sa 2019, kterého se Threatmark zúčastní např. s dalším českým startupem Novicom, který se specializuje na tvorbu nástrojů pro monitoring, správu a bezpečnost informačních technologií a komunikací. Threatmark funguje na základě biometrických údajů. Každý uživatel má své typické chování, na jehož základě ho lze identifikovat. Hrozba je tak odhalena na základě nezvyklého chování uživatele – a to i třeba, pokud jsou přihlašovací údaje správné. Do chování je započítáváno nejen odkud a kam se přihlašuje, ale i jak píše na klávesnici nebo jak pohybuje myší.

zdroj: Threatmark.com


Biometrické nástroje využívá i Aimbrain, Zighra, nebo Biocatch. Threatmark je ovšem výjimečný v tom, že funguje na všech typech zařízení skrz jediný integrovaný analytický nástroj. Může být také nastaven, aby poskytl dodatečnou ochranu k už zabudovaným systémům. Vzhledem k šíři sbíraných dat o uživateli – včetně například toho, jakým způsobem myší na ikonky najíždí – není nutné používat modely, které transakce zpomalují.

I když je na trhu kyberbezpečnosti velký potenciál, není to snadné bojiště. Bezpečností systémy jsou nekonečným honem mezi hackery a bezpečnostními experty a vaši klienti se počítají na jednotky – byť se jedná o banky a kontrakty v hodnotách milionů. V různých bezpečnostních studiích se ale Threatmark objevuje po boku IBM a je jasné, že o společnosti ještě uslyšíme.

Autor: Martin Šebesta

Martin Šebesta

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články