Při výrobě 700 tisíc triček ušetří sedm tun chemikálií a 65 tisíc litrů vody. Řeč je o technologii břeclavské firmy Pikto Digital, jejíž stroje Maverick využívají při potisku látky digitální pigmentaci, a tím šetří životní prostředí.
„Kvůli výrobě oblečení se znečistí dvacet procent světové vody. K tomu se každý rok spotřebuje tolik elektrické energie, že by mohla pohánět čtvrtinu USA celý rok, a vyprodukuje se srovnatelné množství skleníkových plynů jako při provozu devadesáti čtyř milionů automobilů. Oblečení dnes navíc vyrábí převážně levná pracovní síla v rozvojových zemích,” prezentuje Pikto Digital Jana Kohoutová, tisková mluvčí agentury CzechInvest, která pomohla mladému startupu v rozjezdu.
Břeclavská firma v čele se zakladatelem Františkem Balázsym ze Slovenska se rozhodla životnímu prostředí ulevit patentovaným strojem Maverick, který využívá k potisku textilu technologii digitální pigmentace. Pigmenty jsou přírodní barvivo a tím, že se oproti běžně používaným textilním barvám vážou do vláken mechanicky, ušetří při potisku mnoho škodlivin a chemických látek, nespotřebují žádnou vodu a poradí si s jakýmkoli typem látky.
„Pokud se rozhodnete vyrábět tištěný textil, nestačí vám k tomu pouze tiskárna. V závislosti na zvolené technologii potisku potřebujete několik dalších zařízení,“ upřesnila Lucie Kadlecová, business development manager Pikto Digital, a dodává: „Naše společnost nabízí jako jediná na trhu patentované strojní zařízení, které v setu s pigmentovou tiskárnou zajistí kompletní výrobní proces. Náš stroj zvládne látku naimpregnovat, vysušit, zafixovat barvu a v případě potřeby dokáže provést i její finální úpravu, tzv. post- treatment.“
Ušetří vodu i chemikálie
Při objemu jednoho milionu metrů čtverečních produkované látky, ze které se vyrobí asi 700 tisíc triček, ušetří technologie Pikto Digital sedm tun chemikálií a 65 tisíc litrů vody. K tomu ve srovnání s tradičními strojními zařízeními uspoří asi 70 procent elektrické energie. Zákazníkovi se podle společnosti vrátí při tomto objemu výroby investice do stroje zhruba do roka. Pikto Digital zároveň věří, že s přechodem na digitální tisk se textilní výroba přesune zpět do Evropy.
Také mají spočítáno, že odklon k tomuto zatím ne příliš zavedenému odvětví tisku se jim brzy vyplatí: „Trh digitálního potisku látek aktuálně tvoří cca 1,5 % z celkového trhu potisku látek, tzn. 98,5 % potištěné látky se momentálně vyrábí analogicky (sítotisk, rotační tisk, barvení). Trh digitálního potisku látek má do roku 2027 růst meziročně o 19 % a dosahovat by měl v roce 2027 téměř 9 mld USD,” vypočítala Lucie Kadlecová pro StartupJobs Newsroom.
Společnost, která byla založena počátkem roku 2018 a v současnosti čítá pouze dva zaměstnance, nyní rozjíždí zakázkový tisk na svém prototypu, a to pod značkou Fabrissimo. Žádný obrat proto zatím nerealizují a také do konce roku mají v plánu zejména zdokonalování produktu: „Covid krize trochu zbrzdila naše obchodní plány, takže pro tento rok je v plánu soustředit se na vývoj a výrobu finálního produktu na základě validace trhu (výstupů z Fabrissima),” upřesnila Lucie Kadlecová.
Zájem na trhu už si firma nicméně vyzkoušela v rámci akceleračního programu CzechMatch od CzechInvestu, a to v červnu a září loňského roku, kdy se Pikto Digital představil napřed v Singapuru a pak v New Yorku. „Setkali jsme se s celou řadou mentorů a investorů a získali přehled o místním startupovém ekosystému. Nedokázali jsme se ale napojit na relevantní kontakty z textilního průmyslu. Americký trh funguje zkrátka odlišně a zůstává pro nás zatím těžko dosažitelný,“ shrnula poznatky ze Spojených států Lucie Kadlecová. Firma se tak na podzim vrátila na Asijský trh, kdy svůj produkt představila v Indii, textilní velmoci, která nyní klade na ekologii velký důraz, a o technologii břeclavské firmy byl údajně na místním trhu velký zájem.
Foto: Pikto Digital